Kateřina Grohová a Jakub Wyderka vystudovali Fakultu architektury ČVUT. Rozhodnutí stát se architektem dnes oba shodně vidí jako dobrou volbu. Nicméně Kateřina vyrůstala mezi stavebními výkresy a trvale čelila snahám rodiny, aby se navzdory zájmu o výtvarné umění vydala stavebně-technickým směrem. Tyto dva vlivy nakonec vyústily ve studium architektury. Jakuba naopak na dráhu architekta nasměroval otec. V profesi viděl nejen příležitost pro uplatnění jeho výtvarného a modelářského nadání, ale navíc si ji, co by elektrotechnik, zcela mylně spojoval s klidným a spokojeným životem.
2015
Základní škola Montessori, Kladno
Jakub Wyderka
První projekt studia pro město Kladno. Místo původního zadání upravit dva nevhodné prostory v suterénu na učebny vzniká návrh rekonstrukce zanedbaného dvorního pavilonu s atriem, který se bude postupně po etapách rekonstruovat až dodnes. Projekt je pro ateliér vstupenkou k dalším rekonstrukcím škol a školek.
2016
Obytný soubor Lesopark, Praha-Motol
Kateřina Grohová
Rozsáhlý projekt obytného souboru kombinuje solitérní i řadové rodinné domy s bytovými na dvojitém terénním zlomu. Se všemi výhodami a komplikacemi, které takové místo přináší. Vzniká poměrně kompaktní a komorní prostředí, kde se daří skloubit potřebné kapacity. Jde o poslední velký projekt studia, kompletně zpracovaný v klasickém 2D CADu.
2019
Mateřská škola, Praha-Uhříněves
Jakub Wyderka
Soutěžní návrh, 2. místo. Vzhledem k požadavku na umístění deseti tříd a komplikovanému tvaru pozemku ve starší bytové zástavbě vzniká projekt dvou samostatných budov, které ve výsledku významně zjednoduší provozní schéma a umožní optimální stavebně-technické řešení.
Viladům Šatálka, Vestec u Prahy
Jakub Wyderka a Pavel Stehlík
První větší projekt zpracovaný od úvodní studie, přes stavební povolení až po detailní dokumentaci pro provedení stavby v Archicadu. I když se jedná o klasický, nízký bytový dům, zadání je složitější. V jeho blízkosti se nachází vojenský rádiový vysílač, jehož provoz striktně a proměnlivě limituje výšku stavby vzhledem ke vzdálenosti od něj. Nevelký objekt je třeba výškově odskočit, což především v suterénu přináší vzhledem k velikosti domu řadu tvarově nestandardních řešení. 3D model je cenným pomocníkem při kontrole všech vnějších i vnitřních souvislostí a při koordinaci profesí a statiky v suterénech, i přestože profese připravovaly své dokumentace ve 2D.
2020
Mateřská škola, Praha-Červený vrch
Jakub Wyderka, Adéla Vojíková, Pavel Stehlík
Soutěžní studie, 2. místo. Podoba školky reaguje na šachovnicový urbanismus školských staveb západně od Alžírské ulice a tvoří tvarovou odezvu hlavní budově základní školy. Hmota je tvořena třemi hlavními objemy. Dvě křídla tvoří učebny a střední slouží jako komunikační a jako zázemí personálu. Křídla se nad terén propisují jako dvoupodlažní hmoty.
Archicad je při zpracování projektu kromě jiného velkým pomocníkem i při řešení prostorových vazeb, které vznikají v důsledku umístění školky na terénním zlomu. Komplikací je i snaha autorů projektu zachovat vzrostlý kaštan, bezesporu nejoblíbenější dětský strom, který koliduje s ideální polohou budovy. Z toho důvodu vzniká v navrhované hmotě polootevřené atrium s kaštanem uprostřed. Přínosem Archicadu je i prostorová koordinace hmot a provozů v nich, posouzení dopadajícího světla a energetických zisků jižních velkoformátových oken a vykonzolování stínicích markýz a únikových pavlačí pro optimální poměr mezi přehříváním v létě a žádanými energetickými a světelnými zisky v přechodných obdobích.
Vstupy pro rodiče s dětmi – jeden bezbariérový z jihu a druhý ze severu – se setkávají ve vstupní hale. Centrem budovy je jasný komunikační prostor se schodištěm a výtahem. V těsné vazbě na vstup jsou místnosti vedení a multifunkční herna. Z haly se dostává do dvou oddělení v přízemí. V patře se nalézají zázemí učitelů, pomocného personálu a asistentů, dvě další oddělení a učebny pro kroužky.
Každé oddělení tvoří provozní trojúhelník šatna – umývárna – třída. Každá třída je členěna na dva prostory, oddělitelné mobilní stěnou. V pracovní části se stoly se odehrává i stravování a druhá slouží ke hře a odpočinku a navazuje na ni sklad lehátek a lůžkovin. Na pracovní prostor navazuje kuchyňka a sklad pomůcek a hraček. V suterénu jsou technologické zázemí a kuchyně, sklady a místnost pro kuchaře.
Třídy jsou orientovány na jih s velkým prosklením, které je vhodně stíněné proti oslunění a zajišťuje maximální využití denního světla. Veškeré pobytové prostory mají denní osvětlení. Umělé osvětlení je zajištěno úspornými LED svítidly.
Budova je navržena v energeticky pasivním standardu.
Povrchová úprava fasád je tvořena omítkami. Čtyři barvy reprezentují čtyři třídy.
2021
Bytový dům Choceradská, Praha
Kateřina Grohová
Projekt bytového domu o dvou sekcích s nadstandardně řešenými byty na pozemku stávající nefunkční teplárny. Úkolem je respektovat půdorys původního objektu, optimálně v něm uspořádat byty a do prostředí sousedního panelového sídliště navrhnout dům, který prostřednictvím jednoduchých výrazových prostředků zlepší celkový charakter místa.
2022
Bytový dům Rezidence Park Džbán, Kladno
Jakub Wyderka, Pavel Stehlík
Střídmý bytový dům na okraji rozvojového území nabídne škálu efektivně řešených bytů. Dokumentace vzniká v Archicadu s využitím exportovaných výkazů prvků a objemů materiálů jako podklad pro rozpočtáře.
2023
Viladomy Ražanj, Chorvatsko
Kateřina Grohová
Apartmánové viladomy v chorvatském Ražanji jsou projektem pro investora, s nímž archiw studio dlouhodobě spolupracuje. Zakázku architekti vnímají jako zajímavou reakci na poměry v českém stavebním prostředí a především na současný legislativní proces, kdy někteří investoři vyhodnocují zahraniční příležitosti jako smysluplnější. I přes komplikace, které takové projekty v jiném právním prostředí přinášejí.