Hlavním cílem diplomové práce Kláry Kovářové (Fakulta architektury, ČVUT, vedoucí práce: doc. Ing. arch. Tomáš Efler, prof. Dr. Henri Hubertus Achten) bylo využití technologie BIM v památkové péči. Pro vymodelování co nejpřesnějšího modelu současného stavu sýpky bylo nutné objekt naskenovat, protože jediná dostupná projektová dokumentace byla z roku 1869.
Barokní sýpka v Litomyšli je poslední zachovanou budovou Pernštýnského zemědělského dvora, který byl dlouho jedním z mála brownfieldů ve městě. Sýpka je od roku 1958 památkově chráněna a nachází se severozápadně od historického centra města. V roce 2022 zde proběhla výstavba hypermaketu Lidl podle architektonického návrhu ateliéru VAS. V současné době se hledá náplň pro využití sýpky.
Koncept
Občanská vybavenost města se nachází především v centru a jeho těsné blízkosti. Řešený objekt je v docházkové vzdálenosti části města Lány a Zahájí, kde převažuje výstavba rodinných domů, asi 100 m od autobusové zastávky. Výstavba Lidlu zvýšila návštěvnost této lokality, ale kromě obchodu nenabízí žádnou další funkci.
Návrh cílí na podporu této části města a zároveň i nové budovy Lidlu. V původním objektu je navrženo rodinné zábavní centrum formou otevřené herny a bistro v 1. nadzemním podlaží. Pro zachování původních konstrukcí a konceptu otevřeného podlaží jsou navrženy dvě nové hmoty, které navazují na historickou stopu původního mlýna a stájí.
V novém objektu, východně od sýpky, je navrženo zázemí pro návštěvníky a zaměstnance, technické prostory a volnočasové dílničky. Je umístěn západně od sýpky a navržen jako venkovní bar, který navazuje na bistro v sýpce.
Stavebně-technické řešení
Obvodové zdivo a vnitřní nosné konstrukce sýpky budou zachovány, případně vyztuženy a opraveny.
Nový objekt východně od sýpky je navržen jako dřevostavba s provětrávanou fasádou z CLT panelů v kombinaci s lehkým obvodovým pláštěm v místech většího prosklení. Obklad je tvořen latěmi ze sibiřskému modřínu o rozměru 60×40 mm, upevněném na vodorovném roštu. Střecha je navržena jako systém novatop open s provětrávanou mezerou a obkladem totožným s fasádním, upevněným na ocelových nosnících.
Západně od sýpky je navržena pergola z dřevěných lepených vazníků. Střešní krytina je z polykarbonátu a stínění je zajištěno pomocí dřevěných latí pod střešní krytinou.
HBIM
Skenování objektu 3D skenerem BLK360 od firmy Leica provedla společnost SCAN4BIM a architekt Petr Vaněk. Sýpka byla skenována ze 147 stanovišť. Kromě mračna bodů přístroj fotí i 360° fotografie, výstupem je i virtuální prohlídka objektem. Skenování zabralo zhruba 3 hodiny.
Mračno bodů připravila firma SCAN4BIM, pro lepší a rychlejší práci bylo rozděleno na podlaží a exteriér. Získané soubory byly ve formátu e57, práce probíhala s přesností 1 cm.
Projekt byl zpracován v Archicadu 27, kam bylo nahráno mračno bodů, a poté byly modelovány jednotlivé prvky. Součástí modelování bylo i sestavení BEPu a vytvoření kódu SNIM pro jednotlivé prvky.
Využití modelu
Pro vizualizace v Twinmotionu 2024.1 byl použit hotový BIM model. Díky podrobně zpracovanému 3D modelu bylo také možné fyzický model vytisknout na 3D tiskárně Prusa i3 MK3S, a to v měřítku 1:100, aby byla zachována co největší detailnost barokních ozdob. I díky zvolenému měřítku nebylo třeba přemodelovat ozdoby a dekory, příprava na tisk byla tedy poměrně rychlá. Vzhledem k velikosti tiskárny, modelu a tedy i času tisknutí nebyl objekt tištěn v jednom kuse, ale po částech. Obvodové stěny, štíty a střechy byly slepeny dohromady.