Chytré navrhování, bezproblémová komunikace a vycizelované uživatelské prostředí. To jsou tři klíčové trendy velkých upgradů Archicadu, DDScadu, BIMxu a BIMcloudu, které v říjnu představil Graphisoft. Jak osmadvacítku vnímá šéf TechSupu Cegra architekt Jan Beneš a jeho kolegové?
EK | Honzo, osmadvacítka je sedmnáctá verze Archicadu, kterou testuješ. Jak dlouho trvá taková lokalizace?
Záleží na typu a množství nových funkcí a nakolik se propisují do uživatelského rozhraní. Překládáme i nápovědu a knihovny. Pracujeme po menších etapách v průběhu celého roku. Aktuálně už mám na stole první drobné projekty z Archicadu 29.
EK | V čem lokalizace spočívá?
Vedle samotného rozhraní Archicadu, BIMcloudu, BIMxu a jejich dokumentace překládáme technickou a právní dokumentaci, připravujeme českou šablonu v souladu s požadavky vyhlášky a českých norem, a zároveň aby byla univerzálním podkladem pro individuální šablony zkušenějších uživatelů.
EK | Jak se díváš na novou verzi? Nejen z pohledu IT, ale hlavně jako architekt a projektant.
Jako základní přínos každé nové verze vnímám zajištění kompatibility a stability programu v aktuálním prostředí, například co do operačního systému a souvisejících komponent. Před několika lety jsem přešel z Windows na Mac, který pravidelně aktualizuje operační systém. Musím mít novinky co nejdřív, takže nový operační systém instaluju hned, jak to podle doporučení Graphisoftu aspoň trochu jde. Při běžné práci mě obzvlášť potěší každá opravená blbina – chyba.
Jan Beneš: Vytvoření nové kombinace variant přímo v paletce Varianty bez nutnosti otevírat okno Kombinace variant není průlomová novinka, ale ušetří nějaký čas.
EK | A konkrétně?
Poslední novinky pokrývají snad všechny oblasti Archicadu – od kvalitativního vylepšení vizualizací (Fyzikální render ve 3D okně, vylepšení BIMx) po nové prováděčkové Poznámky, které projektanti ocení. Nadchl mě fyzikální render ve 3D okně, úvodní stránka nebo Varianty. Při práci na větších projektech v povolovací fázi pomůže lepší propojení vlastností v modulech s hostitelským projektem. Největší pecka jsou pro mě ovšem popisky, u kterých je možné přenášet nastavení (kapátko – injekce) nebo uložit jako Oblíbené nastavení včetně formátování (barva, velikost textu a řez písma).
Rozdíl je i v aktualizaci, na pár kliknutí se stáhne a instaluje. Drobnost, která ušetří práci při údržbě počítače a aplikací. Za zmínku stojí globální knihovny. Při běžné práci je to změna skoro neviditelná, z pohledu údržby projektů klíčová. Nesmíme zapomínat na cloudový AI Vizualizer, TZB Designer, možnost vkládat prostupy do střech, integrovanou animovanou nápovědu nebo doplněk BIMm Tool pro zpracování velkých mračen bodů.
Pavel Zvolánek, technický support Cegra: Je bezva, že není třeba žádná instalace, vše běží v cloudu a nevyžaduje silný počítač.
EK | Které vylepšení považuješ za nejdůležitější?
Zrovna mám na stole pár projektů ve fázi studie, kdy řešíme základní dispoziční uspořádání. Jasně se mi tady nabízí rozšířená paletka Varianty a práce s kombinacemi bez nutnosti otevírat další okno. Stačí k tomu hlavní paletka.
EK | Jakým směrem Graphisoft jde?
Poslední dvě verze se opět zčásti zaměřují na požadavky uživatelů. Není tam vidět snaha uživatelům vnutit nechtěné funkce, ale naopak jim, co to jde, vyhovět a vyslyšet jejich přání. I když to samozřejmě není možné ve 100 % případů, změna trendu je jasně vidět. Už jen wishlist, který Graphisoft spustil, je toho důkazem.
Karel Landa, technický support Cegra: Možnost rychle skrýt nežádoucí prvky v BIMx a snáze prezentovat návrh je super. Nemusíme exportovat další 3D zobrazení, model je menší a netrvá to takovou dobu.
EK | Kde vidíš největší potenciál v rozvoji Archicadu?
Za mě je to obecně výkon aplikace. Není to tak, že bych věčně trávil čas zíráním na točící se kolečko na monitoru a na něco čekal. Ale některé operace, obzvlášť u větších projektů, trvají zkrátka dlouho. Jeden příklad za všechny – nástroj Síť. Práce s většími terény je občas výzva. Jak pro hardware počítače, tak pro psychiku uživatele. Určitě by se našel prostor pro zlepšení.
EK | A je třeba si kupovat nové verze?
Čím jsem starší, tím větší otrava je pro mě údržba počítače, aktualizace, řešení problémů a hledání nějakých kliček a neoficiálních postupů. Není na to čas. Nová verze je pro mě zárukou kompatibility a jistotou, že bude všechno bez zásadních problémů fungovat. Pokud to vezmu z pohledu nových funkcí, tak i tady se vždy najde něco super. I zdánlivě nezajímavé funkce jsem si po instalaci nové verze rychle (a nečekaně) osvojil a už si bez nich práci nedokážu představit. Jako jeden příklad za všechny mě napadají distanční asistenti.
Radovan Richtárik, technický support Cegra: Na novém TZB Designeru se mi moc líbí přehlednost a lepší organizace vytvořeného BIM modelu VZT rozvodů a funkce automatického dimenzování.
EK | Jak lze přenést rozpracované nebo starší projekty z předcházejících verzí? Jak je to s kompatibilitou s jinými softwary?
Na rozpracovaných projektech lze bez starostí pokračovat. Stačí projekt v Archicadu 28 otevřít a uložit. Důležitá je informace o zpětné kompatibilitě. Od verze 27 lze otevřít pouze soubory z Archicadu 17 a novější. Převod šablony, pracovního prostředí nebo přechod na novou globální knihovnu řeší přechodové školení (dostupné na portálu Learn) nebo je k dispozici technická podpora.