ShrinkWrap automaticky opravuje poškozenou geometrii, což usnadňuje přípravu modelů na 3D tisk

 

Rhinoceros, běžně známý jako Rhino, je cenově dostupný univerzální nástroj pro kreslení, modelování a vizualizaci, široce používaný v architektonické praxi. Stal se standardem v oboru a pracují s ním během koncepční fáze projektů renomovaná studia jako OMA a MVRDV. Rhino umožňuje architektům testovat a rozvíjet své nápady ve 3D bez nutnosti definovat specifické stavební prvky jako stěny, desky nebo sloupy, čímž usnadňuje kreativní proces. Osvědčuje se i při architektonických soutěžích. S Archicadem se vzájemně doplňují a jeho nejnovější verze Rhino 8 přináší řadu vylepšení.

 

Univerzálnost a funkčnost

Jednou z klíčových výhod Rhino je jeho univerzálnost. Umožňuje koordinaci různých 2D a 3D formátů a práci s širokou škálou digitálních geometrií, včetně čar, ploch, NURBS křivek a ploch, objemů, sítí, SubD a point-cloudu. Je praktický jak pro tvorbu a úpravu 2D dokumentů, včetně formátu DWG, tak pro práci se 3D modely z různých zdrojů. Pro pokročilejší uživatele je k dispozici doplněk Grasshopper, který umožňuje parametrické navrhování prostřednictvím skriptování.

 

 

Doporučené pracovní postupy

Rhino se osvědčuje i v architektonických soutěžích díky importu a koordinaci 3D i 2D podkladů již ve fázi analýzy. Parametrické skriptování umožňuje komplexní zkoumání podkladů jako například analýzu proslunění stavby při různých úrovních zastavěnosti. Během koncepční fáze lze návrh testovat ve 3D pomocí rychlých modelů, což poskytuje zpětnou vazbu a umožňuje rychlé iterace návrhu.

Po dokončení koncepční fáze následuje finalizace, při které se modeluje s vysokou přesností, aby návrh vyhovoval požadavkům soutěže. 3D model může být využit také k vytvoření 2D výkresů a schémat, které lze přizpůsobit tak, aby dosáhly maximálního uměleckého ztvárnění.

Rhino nabízí renderování modelů pomocí vestavěného enginu nebo propojením s dalšími programy, jako jsou Twinmotion nebo Enscape. Pokud je součástí soutěže fyzický model, Rhino umožňuje přípravu zjednodušených modelů pro 3D tisk.

 

Rhino 8 přináší několik vylepšení

PushPull umožňuje rychlé přidávání a odebírání geometrie, což je ideální pro tvorbu oken, dveří a dalších prostupů

Auto CPlane automaticky umisťuje pracovní rovinu podle označeného objektu

Selective Clipping

 

Zobrazení Monochrome kombinuje arktické a čárové zobrazení.

Důležitou novinkou je plná podpora procesorů Apple Silicon, která zajišťuje maximální výkon i na přenosných zařízeních, a umožňuje tak architektům využít plný potenciál jejich zařízení.

Nově je možné dvojklikem přesunout Gumball na jiné místo, než je střed označených objektů. Díky tomu je přesouvání výrazně rychlejší a přesnější.

Revoluční změny se dočkaly řezové roviny Clipping Plane, kteréumožňují vytvářet styly zobrazení řezaných prvků, generovat dynamické kresby, nastavit prvky, na které řezová rovina nebude reagovat, nebo využít řezovou rovinu jako zobrazení v rozvržení.

 

Rhino a Archicad. Nástroje, které se vzájemně doplňují

Rhino je ideální pro koncepční fáze projektů a architektonické soutěže, zatímco Archicad exceluje v dalších fázích projektu.

Integrace Rhino s Archicadem je možná zejména díky parametrickému navrhování v Grasshopperu, který umožňuje nejen tvorbu prvků v Archicadu pomocí skriptů, ale i zpětnou analýzu prvků vytvořených v Archicadu. Toto workflow je užitečné například pro vyhodnocení denního osvětlení, simulaci proudění větru, analýzu sklonu terénu a mnoho dalších úkolů. Tímto způsobem mohou architekti využívat sílu obou programů pro dosažení maximální efektivity a kvality svých projektů.

Rhino lze v architektonické praxi využívat zejména pro tvorbu atypických prvků, na které jsou ostatní programy příliš krátké a složité. Dokáže vytvořit v podstatě jakýkoliv tvar a neomezuje se pouze na planární geometrii.

Rhino lze v neposlední řadě využít jako nástroj na optimalizaci souborů, například terénů, okolní zástavby, point-cloudů, nebo zařizovacích předmětů ještě předtím, než budou vloženy do prostředí Archicadu.

Rhinoceros je nepostradatelným nástrojem v moderní architektuře, který díky své univerzálnosti a širokému spektru funkcí výrazně usnadňuje práci architektů. S každou novou verzí přináší inovace, které zvyšují efektivitu a kreativitu v architektonických projektech. Integrace s dalšími programy, jako je Archicad, navíc rozšiřuje možnosti využití tohoto výkonného softwaru.

Díky svým schopnostem koordinace různých formátů a geometrií, podpoře parametrického skriptování a pokročilým nástrojům pro analýzu a vizualizaci, se Rhino stává klíčovým nástrojem pro architekty, kteří chtějí dosáhnout vysoké úrovně kvality a kreativity v každém projektu za přijatelnou cenu. Nové funkce a vylepšení ve verzi Rhino 8 navíc přinášejí další možnosti zvýšení produktivity a kvality výstupů. Společně s rozsáhlou podporou výukových materiálů a širokou komunitou uživatelů po celém světě je Rhino atraktivní nástroj i pro současné architekty.