Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

PORADNA

Jak otevřít vyjádření od správců sítí ve formátu DGN v ArchiCADu?

[17.2.2016] Na vaše dotazy odpovídá Michal Hájek, technická podpora CEGRA, hotline@cegra.cz

V ArchiCADu lze otevřít pouze soubory DGN do verze V7 a ani ArchiCAD 19 si s V8 neporadí. Ovšem někteří správci sítí (např. O2) poskytují podklady právě pouze v tomto formátu.

Řešením, jak DGN V8 načíst v ArchiCADu, je převést soubor přes jiný software. Na internetu je k dispozici zdarma ke stažení na www.gisoft.cz/ BentleyView/BentleyView prohlížeč Bentley View V8i, který umí DGN nejen prohlížet, ale i uložit do PDF. ArchiCAD od verze 18 umožňuje rozbít vektorový PDF soubor do čar a výplní. Díky tomu můžeme PDF vložit do ArchiCADu například pomocí nástroje kresba, který je umístěn v nástrojové paletce v záložce 2D dokument.

Výchozí nastavení nástroje není třeba otevírat, stačí kliknout kurzorem do plochy, vybrat externí odkaz kresby a v dané složce počítače zvolit uložený PDF soubor. Poté je třeba kresbu označit a v menu Úpravy / Změna tvaru / Rozbít do aktuálního zobrazení kresbu rozbít na jednotlivé čáry a výplně. Výsledkem je plnohodnotný 2D podklad, který můžete vložit do konkrétního půdorysu nebo i do pracovních listů, které pak lze pomocí Průhledového zobrazení snadno prosvítit do jakéhokoli půdorysu.

Michal Hájek
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.