Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

PORADNA

Jaký nástroj použít na ořezání střech?

[22.6.2011] Na vaše dotazy odpovídá Radek Podliska, technická podpora CEGRA, hotline@cegra.cz

Klasická situace, se kterou se často setkáváme - potřebujeme ořezat štítovou stěnu střechou a nastává otázka, jaký nástroj pro ořezání použít. Mnoho uživatelů sáhne po nástroji, který již svým jménem napovídá, na co slouží, tím je volba Ořezat střechu. Cest k nástroji je hned několik. Ve 2D nebo 3D označíme prvky, které chceme ořezat střechou, klikneme pravým tlačítkem myši do prostoru a zvolíme položku Ořezat střechou, ikonu na aktivaci funkce najdeme také ve Standardní nástrojové liště nebo v menu 3D model/Ořezat střechou. V dialogovém okně volíme, jestli stěny nebo další prvky ořežeme shora nebo zdola, ty lze ořezávat, jsou-li označené. Po potvrzení dojde k ořezání, oříznuté části prvků nejsou viditelné, navrátit je do původního stavu lze v nastavení jednotlivých prvků v záložce Model, kde je volba Zrušit ořezání střechou. Po odstranění střechy ořezané prvky zůstanou stále ořezány, což je velkou předností této metody. Lze jí tak využít když nám jde o šikmou horní hranou stěny. Rovněž lze prvky ořezat shora i zdola, operaci provedeme nejprve s jednou zobrazenou střechu a druhou skrytou ve vrstvě a následně postup opakujeme s opačnou střechou skrytou, docílíme tak bočních stěn vikýřů. Druhým možným postupem jsou Operace s tělesy. Ty najdeme také v menu 3D model, pracujeme s nimi opačně, nejdříve aktivujeme nástroj a následně volíme Operační nebo Cílový prvek. Ty se od sebe liší úlohou v prováděné operaci. Jestli prvek bude ořezáván, nebo podle něho budeme ořezávat. Prvky načítáme ve 2D i ve 3D, následně volíme, jakou operaci s nimi provedeme. Chceme-li od prvku odečíst tvar jiného prvku, je právě tento nástroj vhodný, ten který sloužil pro zadání tvaru otvoru lze umístit do skryté vrstvy. Operace s tělesy využijeme i při jiné práci než je ořezání střechou. Například při tvorbě ustoupeného soklu. V řezu můžeme takto vyřešit detail napojení stropní konstrukce na stěnu, nebo napojení základu na desku. Provedené operace lze také rušit, to provádíme ve stejném dialogu, jako je aktivujeme. Velkou předností Operací s tělesy je možnost pracovat s více nástroji než pouze se střechou a skutečnost, že odečtené objemy se odečtou i ve výkazech.
Radek Podliska
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.