Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

SOFTWARE

Jaké je nové IFC4?

[19.10.2015] Každý, kdo se zajímá o BIM, již pravděpodobně narazil na zkratku IFC (Industrial Foundation Classes). Jedná se o otevřený datový standard, který slouží ke komunikaci mezi systémy a jednotlivými účastníky stavebního procesu. Autorem a správcem tohoto standardu je organizace building-SMART (dříve International Alliance for Interoperability).

Poprvé byl publikován ve verzi IFC2x v roce 2000, vlastní vývoj však probíhal již od r. 1996. V roce 2007 byla publikována verze IFC2x3 TC1, kterou podporují prakticky všechny rozšířené softwary, které pracují s daty BIM.

Aktuální verzí je IFC4 (původně IFC2x4), která je také publikována jako plnohodnotný standard ISO 16739:2013. Zároveň byla převzata do našeho systému norem jako ČSN ISO 16739 s účinností od 1. září 2014. To znamená, že je možné se na ni odvolávat i v rámci našeho systému technických norem.

IFC umožňuje popsat kromě geometrie také vlastnosti jednotlivých elementů tak, jak jsou zvyklí o nich uvažovat uživatelé nejrůznějších softwarů, včetně materiálového složení, kvantit (ploch, objemů a délek) a jejich vztahů.

IFC4 definuje za tímto účelem více než 700 datových typů. Zároveň je možné v něm lépe popsat 4D, 5D a nD modely. To sice většinou nespadá do funkčnosti nástrojů pro geometrické modelování, ale využitelnost IFC4 je mnohem širší než pro pouhou geometrickou koordinaci.

Některé softwary již začínají IFC4 podporovat a tak se můžeme těšit na další zlepšení v oblasti interoperability systémů, která, doufejme, povede i k lepší spolupráci mezi odborníky.

Martin Černý
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.