Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

SOFTWARE

ArchiCAD 18. Vyladěný CAD/BIM systém ve své největší síle

[10.10.2014] Výkonný CineRender od Maxonu, správa revizí, ještě lepší práce s PDF a formátem IFC, standardem pro Open BIM spolupráci, nebo technologie BIMcloud – jen drobný výčet toho, co osmnáctá verze ArchiCADu, který letos slaví své třicátiny.

ArchiCAD 18 cílí oproti předchozím verzím na systém práce. Zpracování dokumentace, vizualizace nebo revize výkresů se dále automatizují. Podstatnou novinkou je nový renderovací engine, který používá i Cinema 4D (obr. 1). CineRender od Maxonu nevyniká jenom kvalitou, ale i způsobem ovládání. Uživatelské rozhraní se chová obdobně jako digitální fotoaparát, kde ovládací kolečko nastavuje režimy od automatu (kvalitní render se spustí jedním kliknutím) po expert (manuální nastavení jednotlivých parametrů). ArchiCAD 18 navíc umožňuje jednoduše přenést model do Cinema 4D a v něm zpracovat profesionální statické vizualizace i animace (obr. 2). Průběh renderování zobrazuje okno náhledu, výsledek se začíná objevovat od jeho středu. Výpočet probíhá jako proces na pozadí rozdělující úlohu mezi všechny procesory počítače. Renderování je rychlé a současně umožňuje aktivně v ArchiCADu během svého průběhu pracovat. Prostředí lze doplnit o další shadery a zdroje světel, které pracují i se standardem IES přesně reprezentujícím parametry reálných svítidel.

Automatická revize výkresů

I v nastupující éře BIM projektování zůstává hlavním produktem projektanta výkresová dokumentace. Revize výkresů přitom představují nevyhnutelnou a zdlouhavou činnost – zanést změnu do výkresu, aktualizovat číslování, tisknout právě to, co je potřeba. Tzv. Správa revizí tyto činnosti automatizuje. Vše řeší do posledního detailu včetně aktualizace tabulek se seznamy (historií) výkresů na každém z nich. Systém spravuje klasické poznámky ve výkresu (bubliny s vysvětlujícím textem), ale i revize na úrovni BIM modelu. Změny se zanášejí do dokumentace nástrojem Změna a pro jejich správu slouží Správce změn (obr. 3). Více změn lze seskupit pod jednu, přičemž takových položek může být v jedné revizi více. V okamžiku, kdy je revize považována za uzavřenou, lze vydat novou sadu dokumentace prostřednictvím Správce edicí, jenž automaticky zkompletuje relevantní výkresy. Takové vydání dokumentace lze ještě před jejím finálním uzavřením doplnit o další výkresy, případně některé z nich odstranit. Sady publikací projektu navíc umějí zobrazit a publikovat (tisknout) pouze ty výkresy, jichž se revize týká.

PDF se strukturou vrstev

PDF se v nové verzi ArchiCADu chová podobně jako ostatní dokumenty ve vektorových formátech (DWG). PDF dokumenty exportované z osmnáctky s sebou nesou strukturu vrstev archicadovského projektu a při jejich prohlížení je lze vypínat. Stejným způsobem pracuje program s načtenými daty. Kromě vypínání a zapínání vrstev lze vybrat pouze část PDF, kótovat v něm, upravovat jednotlivé čárové prvky včetně změny pera, typu čáry a dalších atributů (obr. 4). Open BIM, kompatibilita a spolupráce Práce s formátem IFC, standardem pro Open BIM spolupráci, probíhá v ArchiCADu 18 na ještě vyšší úrovni. Nejde pouze o certifikaci podle různých standardů (Coordination View, Basic FM Handover View nebo COBie), ale i o způsob ovládání a rychlost načítání a exportu. Dalším formátem, určeným pro komunikaci v rámci BIM projektu, je BCF (BIM Collaboration Format), který je schválený organizací buildingSMART. Tento otevřený formát umožňuje komunikaci doplnit o textové poznámky a snímky obrazovky a nese s sebou informaci o pozici kamery a rozmístění 3D řezových rovin. Tyto údaje jsou jakoby v další vrstvě nad BIM projektem. Po kliknutí na snímek obrazovky se projekt zobrazí na počítači právě v tom místě, odkud byl sejmut. ArchiCAD 18 integruje BCF informace přímo do BIM modelu prostřednictvím Anotačních nástrojů. Díky podpoře BCF je spolupráce, resp. sdílení BIM projektu, mezi ArchiCADem a dalšími BIM aplikacemi, jako jsou Solibri Model Checker, Tekla BIMsight, Navisworks, Tekla Structures a Revit, srozumitelnější a přehlednější (obr. 6).

Přirozené vazby

ArchiCAD staví na principu přirozených vazeb. Jednotlivé konstrukce musejí být spojeny pouze na základě logických a předvídatelných vztahů, jako jsou zemská přitažlivost (patra navazují) nebo konstrukční vazba (výplň otvoru patří do zdi). Nesmí se například stát, že posunem zdi v přízemí se pohne zeď v nadzemním podlaží. Na základě tohoto principu nová verze umožňuje editaci na několika objektech současně. Vyříznout otvor do desky lze napříč podlažími (operace značně zrychluje práci třeba při úpravě výtahové šachty). Hromadnou úpravu lze provést na objektech různého typu, například lze současně vyříznout otvor do desek a terénu, nebo upravit obrys objektu tvořený zdmi, lehkými obvodovými plášti, deskami a trámy (obr. 5).

BIMcloud pro práci v týmu

Spolupráce několika projektantů současně na stejném projektu je často naprosto zásadním požadavkem. S jeho systémovým řešením, nazvaným Teamwork, přišel již ArchiCAD 5 v roce 1997. Pokročilou technologii BIM Server, která doposud předbíhá konkurenci, představil ArchiCAD 13 před pěti lety. BIM Server zůstává součástí ArchiCADu 18, současně však Graphisoft uvedl další převratnou technologii. BIMcloud je softwarové řešení server – klient, které lze nainstalovat a používat v rámci firemní interní počítačové struktury i firemního či veřejného cloudu. Umožňuje flexibilní spolupráci v reálném čase, a to nejen z míst kdekoliv na světě, ale i na opravdu velkých projektech, kde se dá předpokládat padesát a více členů projekčního týmu.

Licence

Studentská (EDU), zkušební (TRIAL) a demo verze jsou dostupné zdarma na myarchicad.com.

Systémové požadavky

Operační systém

Doporučený: Windows 8.1 (64-bit), Windows 8 (64-bit), Windows 7 (64-bit), Mac OS X 10.9 Mavericks a Mac OS X 10.8 Mountain Lion. Mac OS X 10.7 Lion je kompatibilní, ale není Graphisoftem testován. Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Windows Vista a Windows XP nejsou kompatibilní (ArchiCAD 18 nelze nainstalovat).

Hardware

Doporučený: procesor 64-bit se 4 a více jádry, RAM 8 GB a více; pro komplexní detailně zpracované projekty 16 GB a více, prostor na disku 5 GB pro instalaci; 10 GB nebo více pro práci, grafická karta OpenGL 2.0 kompatibilní s 1 024 MB a více (přehled doporučených grafických karet na www.graphisoft.com/videocards) a monitor s rozlišením 1440 x 900 a vyšším. Minimální: procesor 64-bit se 2 jádry, RAM 4 GB, prostor na disku 5 GB a více je vyžadováno pro instalaci, grafická karta OpenGL 2.0 kompatibilní a monitor s rozlišením 1024 x 768 nebo vyšším.

Popis fotografií:

01 - Fotografie a vizualizace v ArchiCADu 18
02 - Interface nastavení renderu odpovíd práci s digitálním fotoaparátem
03 - Revize výkresů se provádí pomocí nástroje Změna a Správce změn. Výkresová složka v Navigátoru označí všechny změnou dotčené výkresy modře
04 - ArchiCAD 18 dokáže PDF dokumenty rozebrat na prvočinitele
05 - Současná úprava prvků napříč podlažími
06 - Kolize detekovaná v ArchiCADu 18
Jan Beneš
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.