Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

PROFIL

Dívat se kolem sebe

[24.9.2015] Architekti z Atelieru SAEM, Michal Procházka, Monika Kaifošová a Michal Dub, považují za nutnost neustále sledovat vývoj materiálů a technologií a objevovat nové možnosti. Přitom si zakládají na tom, že je třeba umět nahlížet na detail a pracovat s netradičními konstrukcemi a řešeními.

„Ne každá moderní věc však musí být zákonitě prospěšná, takže nejsme zastánci bezhlavého přebírání novinek. Nesnažíme se vždy uplatňovat nejmodernější technologie, máme je ale v podvědomí, přemýšlíme o nich a někdy se ve správný čas připomenou,“ říká Michal Procházka.

Pozvolná cesta k úspěchu

Ateliér se specializuje jak na architektonickou, tak projekční činnost, kdy působí na stavbách jako generální projektant a zpracovatel projektové dokumentace.
Zásadní období ale prožívá až v poslední době. Řada jeho projektů v minulosti nebyla realizována z důvodu finanční krize nebo náročnosti schvalovacího procesu na území Prahy. Situace se však pozvolna mění, některé starší přerušené projekty dokonce znovu ožívají. Jako příklad lze uvést administrativní budovu Blox v pražských Dejvicích, kterou navrhl ateliér DaM, a Atelier SAEM je autorem jejího projektu a zároveň přilehlého parku.
První samostatnou zakázkou ateliéru byl návrh přístavby Základní a mateřské školy v Nučicích. Část projektu byla tehdy úspěšně realizována a dnes po deseti letech se s novým vedením obce daří v této spolupráci pokračovat.
Důležitým krokem pro další vývoj se stal v roce 2008 přesun ateliéru z Nučic do Prahy. Významnými milníky jsou účast v ideové soutěži na návrh Jižního přístavu v Helsinkách v roce 2011 a o rok později studie přístavu v Zadaru.
Vloni ateliér získal titul Dřevěná stavba roku 2014, první místo v kategorii rodinných domů a druhé místo v kategorii dřevostaveb v soutěži BEFFA (Building Efficiency Awards) za návrh Domu v úžině. Popularitu si získal také jeho projekt Minibyty s obytnými jednotkami o velikosti 17 m2.

Nápaditá řešení a důraz na detail

„Stavba se skládá z detailů. Z tohoto důvodu je pro nás stejnou myšlenkovou hrou jako studie i každý detail. Práce na studii je možná zábavnější, protože vidíte rychleji výsledek, ale architektura bez vyřešených detailů nefunguje,“ říká Michal Procházka.
O invenčnosti a důrazu na kvalitu provedení detailů svědčí i různé novátorské snahy ateliéru. Jako příklad lze uvést vilu v Říčanech, kdy se architektům podařilo společně s výrobcem vyvinout speciální fasádní skla se zalisovanými nerezovými plechy, které tvoří pozoruhodný fasádní prvek.
Tato vila má ještě jednu zvláštnost. Byla stavěna obráceným způsobem skladby, než je běžné. Vnější obálku tvoří monolitický beton, zateplení a cihelné přizdívky jsou na vnitřní straně obvodových stěn.
Zajímavým řešením, které Atelier SAEM použil, je i uplatnění dřevěných CLT panelů v interiéru Domu v úžině. Pohledové dřevěné panely vytvářejí podobně minimalistické napětí jako například pohledový beton, ale díky živému charakteru dřeva je interiér přitažlivější. „Pohledovost CLT panelů a jejich použití v interiéru patří k jedné z největších výhod tohoto systému. Přesto jsou obdobné stavby známy více z Rakouska, Švýcarska či Francie. Problémem je nutnost dokonalé projekční přípravy,“ vysvětlují architekti důvod výjimečnosti takového řešení u nás.
V roce 2006 dokončil ateliér ve spolupráci s architektem Pavlem Cihelkou stavbu rodinného domu v Rudné, který se stavěl z opuky. Ta byla použita jako nosné zdivo pohledové z interiéru s vyzdívanou přizdívkou z exteriéru. Každý kámen prošel rukama kameníků a dílo je doslova „hand made“. Při stavbě byla použita tzv. džbánská opuka z lomu Třeboc ve Hředlích, která má jako jediná u nás takové vlastnosti, jež dovolují její použití formou pohledového materiálu na vnější konstrukce. Díky tomu bylo možné ponechat kámen v přírodní podobě bez nutnosti krytí omítkou.

Popis fotografií:

1 Nerealizovaná varianta návrhu přístavby Základní školy v Nučicích, 2014
2 Projekt, který získal v ideové soutěži Odměnu za podstatný přínos do rozpravy o budoucnosti Karlova náměstí, Praha, 2008
3 Soutěžní návrh na Jižní přístav, Helsinky, 2011
4 Marina Sv. Jakov, Zadar, 2012
5 Administrativní budova Blox, Praha, 2008 – 2015
6, 7 Vila, Říčany, 2012 – 2014
8, 9 Dům v úžině, Praha, 2012 – 2014


Ing. Michal Procházka (* 16. 5. 1977)

vzdělání:

Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára v Praze
Fakulta stavební ČVUT v Praze

praxe:
ATELIER SAEM (zakládající člen v roce 2005)

autorizovaný inženýr ČKAIT

Ing. Monika Kaifošová, DiS. (* 29. 7. 1975)

vzdělání:

Střední průmyslová škola oděvní v Praze
Fakulta stavební ČVUT v Praze
Vyšší odborná škola zahradnická v Mělníku

praxe:
ATELIER SAEM (zakládající člen v roce 2005)
členkou Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu

Ing. Michal Dub (* 11. 8. 1982)

vzdělání:
Gymnázium v Horažďovicích a Sušici
Fakulta stavební ČVUT v Praze
doktorské studium na Katedře architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze

praxe:
ATELIER SAEM (od roku 2013 partner ateliéru)

Jaroslav Sládeček
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.