Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

PROFIL

Kdyby čmelák věděl o zákonech aviatiky, nemohl by létat

[12.2.2015] Architektonický ateliér, který si do svého názvu zvolil tajemnou číslici 38, působí na Moravě. Za svou práci získal řadu ocenění. Galerií Jaroslava Fragnera byl v roce 2009 vybrán spolu se čtyřiceti českými a slovenskými ateliéry pro výstavu 20 after 20, pořádanou k dvacátému výročí sametové revoluce.

Ateliér 38 založili v roce 2000 Vladimír Milata, Silvie Víchová, Jan Zelinka, Luděk Valík a David Wittassek. Došlo k tomu rok poté, co se společně setkali na první velké realizaci – návrhu interiéru Světa aut v Ostravě. Dnes patří k jádru ateliéru ještě Tomáš Bindr, který před dvanácti lety nahradil odcházejícího Davida Wittasska. To je však jen menší část týmu, který je nyní složen ze zhruba třinácti členů. Tento počet se ale mění. Tomáš Bindr vyučuje na Katedře architektury Technické univerzity v Ostravě a příležitostně přivádí do ateliéru mladé a nadějné studenty na praxi.

Osobnosti se smyslem pro společnou práci

Není časté, že se v architektonickém studiu sejde několik osobností, které se dokážou týmově sehrát. Architekti jsou podle Tomáše Bindra stvoření ješitná a individualistická. Často se proto stává, že se čtveřice postupem doby rozdělí na dvojice a ty pak na jednotlivce. Architekt k tomu poznamenává: „V současném složení personálního jádra pracujeme již dvanáct let. I když jsme rozdílných povah, máme společný smysl pro kolektiv. Dříve jsme pracovali společně na všech zakázkách. Dnes už to tak nejde. Projekty si rozdělujeme, ale díky dalším zaměstnancům stále pracujeme týmově.“ Ateliér proto také nově využívá aplikaci Teamwork. Jako hlavní projekční software má již od svého počátku ArchiCAD. „Začínali jsme s verzí 4.5 na počítači Apple Power Mac G3. Tento software jsme si vybrali, protože byl, a doufáme, že pořád bude, nejlepší. Důvodem bylo i to, že byl původně vyvinut pro Macy, které se nám vždy designově líbily,“ vzpomíná Luděk Valík.

Ocenění odborné veřejnosti po čtyřech letech

Většina realizací Ateliéru 38 se nachází v Moravskoslezském kraji. První větší úspěch studio zaznamenalo před jedenácti lety. Administrativně výrobní objekt Liftcomp byl oceněn titulem Dům roku statutárního města Ostravy 2004 a vlastní rodinný dům Tomáše Bindra byl publikován v ročence Česká architektura 2003 – 2004. Liftcomp byl zároveň součástí výstavy Současný český industriál, kterou pořádala Galerie Jaroslava Fragnera v Praze. Ateliér získal ocenění Dům statutárního města Ostravy ještě v roce 2009 za polyfunkční dům v Ostravě-Vítkovicích (viz ARCHINEWS 1/2011). Tento projekt zároveň dostal cenu Grand Prix v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2009 a byl publikován v ročence Česká architektura 2009 – 2010. Podobně úspěšným byl i administrativně-výrobní objekt Ausys, před třemi lety nominovaný za Českou republiku na evropskou cenu architektury Ecola Awards 2012. Tato tvarově jednoduchá modulová stavba je esteticky a materiálově propracována až do detailu. Studio má na svém kontě řadu dalších realizací i v jiných částech republiky – rodinné domy v Praze, Karlových Varech a Šternberku a administrativní interiéry pro Chemofarmu v Ústí nad Labem a Kord Jeseník.

Jednou z nejnovějších realizací ateliéru je sportovní hala v Bohumíně, která byla zapsána do České knihy rekordů jako největší zastřešené sportoviště u nás. Nyní ateliér pracuje na projektech výrobní haly ve Šternberku, bytového domu ve Zbuzanech u Prahy a otočného hlediště v Praze-Krči.„Rádi vzpomínáme na velkokapacitní masokombinát W+W v Krnově,“ doplňuje Tomáš Bindr a dodává: „V době, kdy jsme ho projektovali, vstupovala Česká republika do Evropské unie. Z důvodu nevyhovění jejím normám byly uzavírány takové giganty jako například masokombinát Martinov. Veterinární hygiena měla proto strach dát našemu projektu zelenou, a tak jsme jezdili na schvalování až k evropskému komisaři.“ Mimo Českou republiku Ateliér 38 zatím ještě nenavrhoval žádné stavby, i když pro zahraniční investory u nás vyprojektoval několik rodinných domů. Na získání tohoto typu zakázek mají podle architektů zásadní vliv prezentace vlastních projektů na webových stránkách a v časopisech.

Ideální je dialog založený na důvěře

Na základě dlouholetých zkušeností s různými typy zakázek a investorů je podle architektů Ateliéru 38 ideální situace ta, kdy mohou jednat s konkrétním člověkem, který má silný názor, ale dovede naslouchat a nebojí se jít i do rizika. Když zkrátka mezi architektem a klientem může vzniknout přátelský vztah, založený na oboustranné důvěře. Opačným příkladem jsou projekty, podléhající zákonu o zadávání veřejných zakázek, kdy je tvorba omezena pouze na dodržování číselných ukazatelů a norem. „Snad zákonodárci s tímto zákonem uzákonili coby dobří hospodáři i fond oprav. Budou jej totiž v blízké budoucnosti potřebovat,“ komentuje situaci sarkastickým tónem Tomáš Bindr.

Snaha neopakovat se

Každá zakázka je podle Ateliéru 38 individuální. Individualitou klienta, neopakovatelností místa, potenciálem a determinanty, financemi. Architekti se proto nesnaží recyklovat sami sebe a každá jejich realizace je originálem. Přitom není ambicí vytvářet převratné stavby, které by měnily historii české architektury. Na druhou stranu dbají na to, aby nebyly označovány jako módní či trendy. Nejdůležitější je odvést dobrou práci. „Máme rádi, když se naše myšlenky zhmotní a spojí se s dobře odvedenou řemeslnou, ať už duševní nebo fyzickou prací,“ říká Tomáš Bindr a pokračuje: „Myšlenku, vzrušení tvorbou, spoustu otrocké projekční práce, dehonestující inženýrskou činnost a kolikrát až sochařské dotváření na stavbě vnímáme jako jeden nedílný proces.“

Motto na závěr

Jedním extrémem je podle Ateliéru 38 touha kreativců po absolutní svobodě. Protikladem je snaha o zajištění absolutní bezpečnosti. Ta má za následek čím dál větší složitost celého procesu získávání jakýchkoliv povolení potřebných pro realizaci stavby. „Nastává čas, kdy se na projektování podílí méně lidí než na jeho schvalování, tedy hlídání, a kdy projektování trvá kratší dobu než schvalovací proces,“ vysvětluje Tomáš Bindr a pro názornost přidává vzpomínku, jak jej jednou v šatně leteckého klubu zaujal plakát s nápisem „Kdyby čmelák znal zákony aviatiky, nemohl by létat. Ale protože je nezná, tak létá.“

Popis fotografií:

1 Administrativně-výrobní objekt Liftcomp, Ostrava-Poruba, 2004
2 Přístavba radnice, Hlučín, 2004
3 Rodinný dům, Osoblažsko, 2008
4 Polyfunkční dům Elstav, Ostrava-Vítkovice, 2009
5 Výrobně-správní objekt Ausys IT, Ostrava-Vítkovice, 2011
6 Projekt otočného hlediště, Praha-Krč, 2014
7 Sportovní hala, Bohumín, 2014
8 Interiér planetária, Ostrava, 2014
9 Projekt přestavby bývalého dolu a hotelového domu Jindřich, Ostrava, 2014
10 Psí bouda, výstava 20after20, Galerie Jaroslava Fragnera, Praha, 2009

Proč zrovna 38?
− takové číslo měly dveře školního ateliéru na brněnské Fakultě architektury, v němž zakládající členové strávili studentská léta
− tolik let bylo Vladimíru Milatovi v roce 2000, kdy se ateliér stal právnickou osobou
− takové číslo měl na prsou Luděk Valík ve stejném roce v jednom ze závodů v orientačním běhu

15 otázekpro Jana Zelinku (JZ)a Tomáše Bindra (TB)

5 osobních

Jaká je vaše charakteristická vlastnost?
JZ: Pohodlnost.
TB: Cholerický beran.

Co vás dokáže nejvíc rozčílit?
TB: Iniciativní blbec.

Kde si nejlépe odpočinete?
TB: Ve své samotě.

Čím trávíte nejvíc času mimo práci?
JZ a TB: Spánkem.

Které město či zemi chcete navštívit?
JZ: Těch je...

5 profesních

Kterou stavbu, prostor nebo místoobdivujete?
JZ a TB: Těch je. Jaderná elektrárna, lunárnímodul, ponorka. . .

Kterou stavbu, prostor nebo místo nesnášíte?
JZ: Těch je. Nechci se rozčílit.

Jaký materiál či barvu máte nejraději?
JZ a TB: Modrá je dobrá a všechny přírodnímateriály také.

Kdo vás nejvíce v architektuře ovlivnil?
JZ: Architekti Jiří Střítecký a Robert Votický.
TB: Architekt Milan Stehlík.

Od kterého architekta byste si nechal navrhnout dům?
JZ a TB: I podruhé bych to zkusil svépomocí.

5 pracovních

Máte raději fázi vymýšlení studie nebo dozor na stavbě?
JZ a TB: Vymýšlení studie.Snažíte se pracovat rychle nebo si dávátena čas?
JZ: Rychle, ale dávám si na čas.TB: Snažím se pomalu a pak musím rychle.

Co je pro vás při práci největšípřekážkou?
JZ: Roztěkanost a nesoustředění.

Co děláte, když nemůžete vyřešit nějaký problém?
JZ: Kouřím.
TB: Jím.

Jaký je váš oblíbený typ klienta?
JZ a TB: Inspirující, například inteligentní a krásná žena přiměřeného věku.

Jaroslav Sládeček
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.