Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Nebezpečí pouhé efektnosti

[16.6.2016] Architekt je zodpovědný jak za krásu, tak za funkčnost stavby. Jeho úkolem je vytvořit dům, který bude trvanlivý, ale zároveň inovativní. Architekt musí držet krok s dobou a nebýt „zpátečník“, zároveň se však nesmí nechat svést jen pouhou touhou po odlišnosti.

Efektnost bývá často mylně zaměňována za novou kvalitu. Souvisí to se stavem současné doby, která je charakterizována pluralitou a individualismem, odmítáním konvencí a tabu, z čehož plyne touha po neustále novém a jiném za každou cenu. Ladislav Lábus uvádí jako nešvar studentských projektů, že se často snaží být zvláštní natolik, že se stávají nesmyslnými.

Touha po jiném, která je spojena jen s vnějším vzhledem, je nebezpečí, na které v případě architektonických soutěží upozorňuje z vlastní zkušenosti i Jiří Slánský (jehož ateliéru se věnuje článek Profil). Podle něj dnes soutěžní projekty velmi často zanedbávají promyšlenost konstrukce a funkčnost budoucí stavby a hlavní důraz je čím dál víc kladen pouze na jeho tvar a vzhled.

Architekti Svatopluk Sládeček nebo Alena Šrámková kladou důraz na to, aby stavba plnila funkci nejen estetickou, ale i výchovnou a morální. Jsou přesvědčeni, že dům si nemůže dovolit dělat „vylomeniny“. Alena Šrámková tvrdí, že „Baráky jsou vážná věc“ a Svatopluk Sládeček říká: „Je to jen dům, nic víc, nic míň.“ To je možná důvod onoho charakterového rysu naší architektury, který Rostislav Švácha pojmenoval „česká přísnost“.

Pro někoho je ideálem dům, který je klidný a nenápadný, pro jiného zase dům, který je odvážný a šokující. Snad nejvíce šokovat dokázala nedávno zesnulá světoznámá architektka Zaha Hadid. Její stavby vyvolávají sice protichůdné, ale pokaždé silné reakce. Má mnoho odpůrců a zároveň mnoho obdivovatelů. K odpůrcům patří například dva výše zmínění, naopak Eva Jiřičná na její práci obdivuje schopnost navrhnout neobvyklý a esteticky krásný tvar, který vytváří jednotu v exteriéru i interiéru navzdory všem obtížím, které její fantastické kreace způsobovaly při realizaci, což se samozřejmě nikdy neobešlo bez komplikací, které musely být překonány někdy více a jindy méně úspěšně. Architekt Jakub Cigler tuto skutečnost vysvětluje tak, že dnešní futuristické tendence jsou zatím ještě příliš v předstihu před konstrukčními a materiálovými možnostmi, které ještě brání dělat tak složité tvary a přitom se nedopustit plýtvání.

Na otázku, do jaké míry je úkolem architekta hledat nová řešení, která otevřou cestu do neznámých obzorů a naproti tomu nakolik je architektovou etickou povinností ohlížet se přitom např. na otázky trvalé udržitelnosti a společenské odpovědnosti, si už musí odpovědět každý sám.

Úspěchem je, když je dosaženo obojího - vytvoření fungující stavby, která zároveň dokáže člověka obohatit. Josef Pleskot říká, že je přesvědčen o tom, že je možné stavby navrhovat tak, aby nejen správně plnily svou funkci, ale aby byly i prostředím, které dokáže lidské vztahy dokonce zlepšovat.

Jaroslav Sládeček
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.