Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Je jen na nás, jestli bude veselo

[12.2.2016] Ještě jsem si nepřekopíroval všechny firemní výkazové tabulky ze dva čtrnáct do dva patnáct a už je tu dva šestnáct. Vloni se mi to podařilo v říjnu, předloni v červnu. Čas se zrychluje. Subjektivně. Stejně dramaticky, neustále rychleji, se objevují nové technologie. Objektivně.

Odečet spotřeby tepla na dálku bez potřeby vstupu do objektu systémově nic nemění. Robotické stavební stroje naváděné prostřednictvím GPS a metro bez řidiče mění mnoho. Nejsou potřeba lidé. Zmizí i projektanti? Rozhodně ne, komu bychom prodávali ArchiCAD? Ovšem mění se způsob práce, vztahy mezi obchodními partnery. V obecné rovině se potvrzuje, že sdílení BIM projektu přináší velké možnosti pro koordinaci a management. Správce BIM dat je logicky pasován do role vládce nad projektem. Začínají to vnímat i dodavatelské firmy, když si vytvářejí vlastní konstrukční (BIM) model, zatím hlavně jako podklad pro ocenění a návod k realizaci.

Ohledně konkrétních technologií se rychle prosazuje 3D skenování. Přesnost a podrobnost zaměření předmětů, budov i terénu je nedocenitelná pro řadu úloh. Cena zpracování 3D skenu klesá a technologické schopnosti zpracování dat se zlepšují. To vše je současnost. A co se dá očekávat? Konstrukční model najde uplatnění nejen u obrovských projektů. Vazba BIM dokumentace na výrobu a logistiku se ještě prohloubí, BIM vstoupí na staveniště. Schopnost programů pro architekty a projektanty načíst zaměření ze 3D skeneru bude rozšiřována o automatickou transformaci mračen bodů do parametrických BIM objektů. A jaksi paralelně a nenápadně se bude vyvíjet iterace mezi uživatelem a programem. Například ovládání dotykem a hlasem nabízí mnohem více možností. Takže třeba nakonec projektanti opravdu zmizí. Anebo se jim bude říkat jinak a jejich činnost bude jiná. A ArchiCAD se nebude jmenovat ArchiCAD.

Rozbíhá se nový rok. Krize skočila. Ta finanční, která se zviditelnila v Česku před osmi lety. Indikují to zprávy o nad očekávání vysokém růstu HDP, ke kterému nakonec přispívá i stavebnictví. A co víc i prognózy jsou pozitivní. Optimismus pramenící z makroekonomických údajů mi nemohou zkazit ani pro technika těžko pochopitelná sdělení typu „na růstu českého HDP se velkou měrou podílí čerpání evropských dotací“. Protože se určitě objeví neočekávané a inspirující technické novinky. Bude krásné toho být účastníkem. Ještě krásnější bude být účastníkem aktivním.

Tomáš Lejsek
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.