Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Společensky prospěšné projekty tématem mladých architektů

[18.2.2016] Mezi třinácti finalisty 7. ročníku soutěže Young Architect Award pro studenty a architekty do 33 let, jejíž výsledky byly vyhlášeny vloni v září, se téměř bez výhrady objevily projekty, které otevírají nějaké obecné téma. Téma Nový život pro stará místa, s nímž se většinou setkáváme každý den, přesto, nebo možná právě proto, je pro nás neviditelné.

Porota soutěže, jejímž patronem je děkan FA ČVUT Ladislav Lábus, ocenila celkem osm návrhů, jedna práce získala cenu veřejnosti. Nejvyšší cenu Titul Beton Brož Young Architect Award 2015 a zároveň Cenu CEGRA vyhrála Kristýna Smržová, absolventka FA VUT v Brně, za svůj diplomní projekt Železnice – variabilní prostor.

Autorka ve své práci otevřela zásadní, významné a skutečně ignorované téma – železnici a přilehlé prostory k ní. Předložila několik řešení ve vybraných lokalitách, které se různí velikostí, měřítkem, přístupem a kvalitou. Zabývala se využitím stávajících tratí, které jsou jedním z nejefektivnějších prostředků pro přepravu nadměrného nebo hmotného nákladu, přilehlých nevyužitých oblastí (brownfieldů), nepoužívaných nádraží nebo vleček. Kristýna Smržová použila ve svém návrhu modulární jednotky a modifikovatelné struktury včetně nových technologií a své ideje demonstrovala na typických příkladech železniční struktury a jejího okolí.

Více o soutěži zde.

Eva Pácaltová
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.