Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Architektonické soutěže v Česku pohledem z Varny

[17.2.2016] Jakkoliv bych o to usiloval, stal jsem se hlavním propagátorem architektonických soutěží u nás. Náš ateliér mohl díky nim vyrůst, příkladem může být Národní technická nebo Hradecká knihovna. Pocit poděkování za tu příležitost mne nutil umožnit architektonické soutěže i pro další generaci architektů. Myslím, že se mi leccos podařilo.

Soutěží je čtyřikrát více než před pěti lety. Rychlý rozvoj ale znamená i požadavek většího počtu kvalitních porotců a organizátorů. Učíme se za běhu, ale podle mne se učíme dobře – byť někdy i z chyb. Jsem tedy optimista a mrzí mne jakýsi protitlak skepse: „Ono to stejně jde jen na něco…“ Před týdnem jsem se účastnil jako porotce mezinárodní soutěže na novou knihovnu v bulharské Varně. Organizovalo ji sofijské sdružení mladých architektů, kteří se naštvali na stav soutěží. A tak se sami vrhli na organizování. První soutěží byla drobnost v Sofii, druhou náměstí v Plovdivu již jako mezinárodní soutěž a třetí tato ve Varně. Musím pochválit přípravu zadání. Bylo perfektně přehledné a pečlivé, navíc v kvalitní rychle srozumitelné grafice. Doporučuji jako příklad.

Nicméně sami organizátoři byli překvapeni počtem odevzdaných návrhů, který dosáhl zhruba 380. Přesto se podařilo vyhlásit vítěze týden po odevzdání. Pět dní pracovali bez oddechu přezkušovatel a odborní znalci a dva dny pak mezinárodní porota. Je to rychlost na hranici možností, ale budiž příkladem soutěžím u nás, kde se porota schází i měsíc po odevzdání návrhů.

Co brání v současné době architektonickým soutěžím u nás kromě té skepse? Finance. Bohužel v grantech se stále vede přetahovaná, zda jsou náklady architektonické soutěže uplatnitelný náklad. Těžko se pak starostovi obhajuje, že v případě architektonické soutěže náklady na odměny proplaceny nedostane a v případě obchodní soutěže náklady na studii ano, tedy pokud vůbec je čas na studii. Velká města by nepochybně u grantů i negrantů měla být schopná situaci zvládnout. Malé obce to ale mají horší. Přitom je pravdou, že právě malé obce mají větší zájem o kvalitní projekty než velká města. Pomohl by tak fond na podporu architektonických soutěží. Doufám, že jej dohromady složí buď softwarové, nebo velké stavební firmy. Vždyť v obou případech by z kvalitních projektů profitovaly. U stavebních firem jsem se setkal s nezájmem. Jak je tomu u firem softwarových?

Petr Lešek
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.