Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Bez spolupráce nebude BIM fungovat

[11.10.2015] Jak může na BIM pohlížet ředitel společnosti, který strávil 25 let budováním perspektivní softwarové a poradenské firmy v oblasti oceňování, řízení a monitoringu stavebních zakázek?

Stavební zakázku vnímáme nejen z pohledu ekonomických dat, a proto jsme partnery americké společnosti Viewpoint, která nabízí softwarová řešení pro spolupráci a sdílení dokumentů. Součástí tohoto systému je i funkcionalita BIM Hub, jenž je nástrojem pro aplikaci metodiky BIM do reálného života, a pomáhá firmám lépe spolupracovat a sdílet informace.

BIM pro mne znamená především spolupráci. Proto je pro mě mnohem výstižnější interpretace písmena M ve zkratce jako Management než Modeling. Potřebujeme informace řídit, aby byly na správném místě, až je někdo bude potřebovat. Z tohoto důvodu je zásadní počáteční fáze kreativního domlouvání (BIM Execution Plan) – kdo, co a jak se bude dělat. Nedílnou součástí dohody musejí být i jasné kompetence a při realizaci musí následovat striktní dodržování dohodnutých pravidel, kázeň a důslednost.

V případě větší aktivity není možné se s každým dohadovat, jak by si to představoval. To musí určit na začátku relativně malá skupina lidí a ostatní to pak v celém procesu musejí akceptovat. Logicky je to ten, kdo platí, tedy klient. Českým specifikem je ale nedostatek empatie a schopnosti navrhnout vyváženou formu spolupráce tak, aby byla pro všechny strany akceptovatelná.

Jestli se chceme o BIM realisticky bavit, začněme skutečně spolupracovat, protože bez této dovednosti nebude fungovat nikdy. Žádné super softwarové řešení nám to nezajistí, musíme toto do celkového výsledku dodat my všichni, kteří se na projektu podílíme. Přestaňme si hledět jen svých zájmů a začněme hledat funkční spolupráci.

Jaroslav Nechyba
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.