Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Stavebnictví: Bude lépe, nebo už je?

[2.10.2015] „Podmínkou růstu stavebnictví není jen zavedení BIM nebo více peněz. Jde především o obnovení vzájemné důvěry všech účastníků stavebního procesu, konec dumpingových cen a zlepšení úrovně zadávání veřejných zakázek státem a legislativy.“

Hlavní motto 11. ročníku Fóra českého stavebnictví 2015 Jak se připravit na lepší časy dalo tušit, že by se stavebnictví mělo začít připravovat na svůj růst. Bude tedy, nebo dokonce už snad je lépe? Jaké jsou vyhlídky?

Dopolední program konference byl tematicky rozdělen na dva bloky Stavaři a stát a Stavaři, developeři a investoři, které uváděl Martin Veselovský, moderátor DVTV. Již v úvodu naznačil, že vítá optimističtěji laděná témata letošního ročníku, neboť ty poslední, jež také moderoval, byly mnohdy zdí nářků ze strany stavařů.

Svítá tedy na lepší časy? Zřejmě ano, protože úvodní příspěvek předsedy vlády Bohuslava Sobotky na téma stavebnictví a státní politika Martin Veselovský okomentoval slovy: „Musím říct, že pokud jsem na začátku mluvil o optimismu, tak Bohuslav Sobotka mne v tom optimismu v podstatě překonal.“

Jak se tedy připravit na lepší časy? Jednou z odpovědí by určitě mělo být: Zaveďme BIM! Jako prostředek inovace, kterou stavebnictví potřebuje ke svému růstu. A právě v sekci věnované BIM si pak účastníci fóra mohli v příspěvku Barbory Pospíšilové ze společnosti ÚRS Praha, která je členem organizace Euroconstruct, potvrdit dopolední optimismus týkající se očekávaného růstu stavebnictví v Evropě.

Jeho podmínkou není ale jen zavedení BIM nebo více peněz. Jde především o obnovení vzájemné důvěry všech účastníků stavebního procesu, konec dumpingových cen, zlepšení úrovně zadávání veřejných zakázek státem a legislativy (zejména pokud jde o Zákon o veřejných zakázkách, Stavební zákon a práci UOHS). Z hlediska objemu pak jsou největší rezervy v oblasti zahajování, výstavby a opravy dopravní infrastruktury.

Petr Vaněk
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.