Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Témata doby

[30.9.2015] Krátké ohlédnutí se na roli komunikace v procesu navrhování.

Nedávno jsem měl příležitost zavzpomínat s Benjaminem Fragnerem, historikem architektury a ředitelem Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT, na akce, při nichž jsme se v devadesátých letech minulého století potkávali, nebo přímo na nich spolupracovali. Tehdy působil jako šéfredaktor Technického magazínu, později měsíčníku Fórum architektury. Padla otázka, co bylo jejich, tedy naším tehdejším hlavním tématem?

Jednou z takových akcí byla soutěž tří dvoučlenných týmů architektů, kteří měli za úkol během osmi hodin navrhnout a prostřednictvím počítačového modelu prezentovat řešení prostorové regulace tehdy nezastavěného území vedle obchodního domu Baťa na Václavském náměstí. Akce probíhala 7. prosince 1996 v Galerii Platýz, kde architekti seděli za svými počítači, a diváci mohli napřímo sledovat, jak se projekty vyvíjejí.

I když soutěžení mělo své vítěze, cíl byl jiný. Ukázat, jak může architekt vysvětlit svou představu ještě před realizací, a zda takovou komunikaci může pochopit i laik. Akci jsme pojmenovali Komunikace nebo konfrontace v architektuře.

Impulsem pro její uspořádání byl Palác Myslbek, administrativně-obchodní komplex, který vyplňuje proluku mezi ulicí Na Příkopě a Ovocným trhem v Praze. Přesněji řečeno diskuse s ním spojená. Po otevření budovy se vyrojily negativní názory (každý má právo na vlastní názor). Ovšem argumentace typu „to kdybychom věděli, tak bychom to nikdy nedopustili“ mě zarazila. Spoluautory projektu, ateliér AHK architekti, jsem tehdy docela sledoval, byl to náš významný obchodní partner. Mohu s klidem říci, že věnovali velkou energii na prezentaci návrhu a to celkem dlouho a včas před zahájením realizace. Používali pro to mimo jiné počítačové vizualizace. Byly snad prezentace nedostatečně ilustrativní? Předběhlo 3D počítačové modelování dobu? Naším hlavním tématem tehdejší doby byla KOMUNIKACE.

Když si v poslední době pročítáte ArchiNEWS, asi si všimnete, že nejfrekventovanějším slovem je BIM. Je tedy naším dnešním hlavním tématem BIM? Ne tak docela. BIM si můžeme představit jako zásobník, do kterého přibývají informace tak, jak se stavební dílo rodí a zraje – od úvodní myšlenky k demolici. Obsah zásobníku má nedocenitelnou hodnotu, protože vždycky, když potřebujete něco se stavbou udělat, do něho sáhnete. Potřebné informace tam najdete a ony jsou správné a aktuální. Bavíme-li se (nejen) o veřejných zakázkách je nezpochybnitelné, že monopol na tyto informace, daný buď programem, který s nimi umí pracovat, nebo datovým formátem, v němž jsou zapsány, by jeho vlastníkovi přinesl obrovský kapitál. (Kéž by to byl archicadovský PLN!)

Ovšem aby tyto informace měly reálnou hodnotu a nestaly se vícenákladem, musí k nim být „volný“ přístup. To jde třeba tak, že stát poskytne potřebný software zdarma. Ten bude od nějaké firmy nakupovat. Znovu monopol, i když skrytější. Logickou variantou se jeví otevřený (veřejně přístupný) datový formát. Do jeho údržby investují (nebo budou investovat) všichni rozumní výrobci BIM programů. Naším aktuálním tématem je proto OTEVŘENÁ KOMUNIKACE, otevřeně řečeno OPEN BIM.

Tomáš Lejsek
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.