Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Panely, moduly a jak dál?

[9.2.2015] Jak se přiblížit přírodě, od které se vzdalujeme čím dál tlustší vrstvou polystyrenu?

Vloni na podzim proběhla na pražské Fakultě architektury konference Sídliště a jak dál. Rozhodně nepřinesla žádnou převratnou myšlenku, která by situaci panelových sídlišť ze dne na den změnila. Spíše naopak ukázala, jak velké množství překážek stojí v cestě jakékoli snaze zacházet se sídlištěm jako s celkem. Téma panelových sídlišť je vděčné, protože k němu má snad každý co říct. O to hůře se však lze dobrat nějakého řešení. Sídliště vznikla díky centrálnímu plánování, které bylo nahrazeno silou trhu. Byty přešly do osobního vlastnictví a výsledky dnes vidíme zřetelně na změti roztodivných variací pestrobarevných fasád. Členové společenství vlastníků jednotek jsou spokojeni se svou barvou a nikoho netrápí, že sousední domy vypadají, jakoby je ty kolem vůbec nezajímaly. Architekt touží dávat domům slušivé uniformy, dělat je slavnostními. Dnešní doba se ale uniformám brání, každý má přece právo obléci si, co se mu líbí. Vloni v prosinci se slavnostně předávaly hned dvě Pocty České komory architektů. Ta za rok 2013 byla udělena pilnému teoretikovi Rostislavu Šváchovi, za rok 2012 ji získal in memoriam architekt David Kopecký – enfant terrible. Jeho portrét vytvořila Kopeckého manželka formou filmového dokumentu. V něm byl tento architekt vykreslen jako nespolehlivý a svéhlavý, ale zároveň vytrvalý a neústupný beran, který jde za svým přesvědčením proti všem. Jeho největším snem bylo vyvinutí jakéhosi modulárního stavebního systému, který by umožňoval libovolně měnit velikosti a uspořádání jednotlivých prostor bytu v závislosti na aktuální potřebě jeho obyvatel. Možná to byl jen snílek, ale možná bychom si z jeho ideálů měli vzít alespoň příklad. Přestat se snažit sídliště ‚zachraňovat‘ a naopak jim spíše dopřát ještě větší volnost. Umožnit každému vytvořit si takový prostor, který je pro něj nejlepší a nejkrásnější. Co na tom, že se pak takové sídliště bude namísto ladných linií, o kterých snil už Le Corbusier, tvarově podobat spíše květáku. Možná se tak konečně přiblížíme přírodě, od které se pro samou snahu o pasivní standard vzdalujeme čím dál tlustší vrstvou polystyrenu.

Jaroslav Sládeček
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.