Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Samá výročí. A navíc škola začíná. . .

[17.10.2014] ArchiCAD letos slaví kulaté výročí. Narodil se ještě za železnou oponou, přesněji v Maďarsku. Tehdejší situace byla schizofrenní. Na jednu stranu téměř vše bylo zadušeno, na stranu druhou ale každý, kdo chtěl něco dělat, musel umět překonávat překážky. Překážky, které konkurence (rozuměj Západ) překonávat neuměla, protože je vůbec neznala.

Engine ArchiCADu Graphisoft původně vyvinul pro kapesní kalkulačky, neboť to byly na naší straně jediné dostupné osobní počítače. Dnes, kdy BIM projektování znamená pro počítač práci s obrovskými daty, je schopnost programu chovat se úsporně a přitom velkoryse zásadní konkurenční výhodou. Toto know-how a zkušenosti nabyté ze spolupráce s firmou Apple, kterou již v 80. letech reprezentoval Graphisoft jako distributor počítačů pro Maďarsko, jsou bytelné základy, na nichž stojí jeho firemní kultura dodnes.

Archicadovské třicátiny mají své internetové stránky www.archicad.com, kde můžete brouzdat ArchiHistorií, ale i přidat vlastní zážitky. Oslavy výročí probíhají poklidně, ohňostroje nehřmí, fanfáry neduní. Není to důležité. Důležité je, aby v každém okamžiku existovala vize dopředu. ArchiCAD 18 a BIMcloud ukazují, že ta Graphisoftu rozhodně nechybí. Nevím, zda je 30 let hodně nebo málo. Ale CEGRA sdílí s ArchiCADem jeho život už téměř ze dvou třetin. A to je pořádný kus Archi-Historie. Příští rok slavíme dvacátiny!

Můj profesní život je už 22 let spojen s ArchiCADem, ačkoliv mám v šuplíku diplom z Fakulty strojní ČVUT. Mohl by to být handicap, ale ve skutečnosti je to výhoda. Ne všemu stavařskému rozumět, nad věcmi, pro stavaře samozřejmými, muset bádat. Je navrhování (architektura) to samé co projektování (stavařina)? Je projektování to samé co projektování na počítači? Může projektování na počítači znehodnotit projektování? Co to je projektování na počítači? Má se to učit? Jak se to má učit? Má se to učit na vysoké škole nebo jen na střední?

Počítač může být zlým (škodolibým) pánem, ale i dobrým (nenahraditelným) sluhou. Stačí maličkost. Vědět, co je mým produktem a co chtít od nástroje, který k jeho výrobě slouží. Nástroj zvolit, pochopit a naučit se s ním pracovat. Takže milí žáci a studenti, škola začíná, nepodceňujte proto soustředěnou účast v předmětu, který se vesměs nazývá CAD. Možná se tam dozvíte i něco o BIM.

Tomáš Lejsek ředitel CEGRA
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.