Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Lepší být zdravý a bohatý než chudý a nemocný

[30.5.2014] Co je pro architekta větší odměnou - vysoký honorář, spokojený klient, veřejné uznání anebo splnění svého snu?

Klíčovými vlastnostmi dobrých architektů jsou na jedné straně pokora, respekt k místu a estetické cítění, které musí být z druhé strany podpořeny silnou dávkou odvahy a odhodlání vytrvat i za cenu konfliktu s investorem. V současné době je takovým příkladem bojovnosti architekt Jan Šépka, který se společně s hnutím Za krásnou Olomouc snaží zabránit tomu, aby tamní radní nechali v rozporu s původním návrhem ateliéru HŠH vyměnit na Horním náměstí lampy pouličního osvětlení za zcela jiný typ, který je i podle posudku Národního památkového ústavu esteticky nevhodný.

Do jaké míry je architekt služebníkem klienta a kdy by se měl dokázat vzepřít? Nakolik by měl ctít meze slušnosti a dobrého vkusu a nenechat se zvyklat? To je schopnost, která má vliv na to, zda je architekt dobrý ale zároveň i úspěšný, nebo jen úspěšný či jen dobrý.

Jako příklad dobrého a úspěšného architekta vybírám bez váhání Josefa Pleskota. V těchto měsících probíhají v Ostravě dokončovací práce na novostavbě zábavního a vzdělávacího centra Velkého světa techniky, které je v těsném sousedství slavné haly Gong. Vzpomínám, jak si stavbyvedoucí stěžoval na složité oblé tvary, které chtěl mít architekt Pleskot za každou cenu z pohledového betonu. Jistě to vyžaduje silnou vůli, odhodlání, autoritu, oddanost myšlence, ale především umění tuto myšlenku obhájit a zdůvodnit.

Úspěch však nebývá pokaždé zárukou kvality. Na pomyslném protějším břehu stojí architekti, kteří se s investorem do konfliktu nepouštějí, naopak mu dokáží poskytnout přesně co chce a díky tomu mají pak volné pole působnosti. Odvrácenou stranou bezmezné kreativity jsou stavby sebestředné, které především předvádějí ego autora či zadavatele a nerespektují své okolí. Za mnohé uveďme aktuálně diskutovaný projekt “Ledního medvěda” na Vítězné náměstí v Praze – Dejvicích od architekta Radana Hubičky.

Poslední skupinu “jen dobrých” architektů jsem si připomněl na jednom z večerů tzv. Ukradené galerie, což jsou neformální prezentace zástupců z řad našich nejmladších architektů. Tentokrát to byla dvojice Prokš a Přikryl, jejichž práce jsou někdy odvážné a jindy skromné, vždy ale s nápadem reagují na prostředí, kam vstupují. Spolupráce se zadavateli však bohužel zatím často skončila jen u studie. Chce to přecejen i velký kus štěstí, než se objeví klient, který bude “na stejné vlně”. Pak teprve může přijít i úspěch.

Být dobrým a zároveň úspěšným architektem se povede jen několika vyvoleným. Ale jak řekl v jednom rozhovoru architekt Michal Kuzemenský: “Být věhlasný architekt je hezká věc, ale nemyslím si, že to je všechno.”
Jaroslav Sládeček
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.