Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Kdo chvíli stál...

[12.2.2014] Graphisoft ArchiCAD je technologickým lídrem.

V roce 1997 společnost Graphisoft vstoupila na burzu. Její akcie se prodávala za 65 DEM, německá marka za 19 Kč. Nemetschek AG vstoupil na burzu v roce 1999 a jeho akcie se prodávala za 64 Eur, Euro stálo 38 Kč. O tři roky později se ale jeho akcie propadly ke hladině 1 Eura. V roce 2007 Nemetschek AG dokončil akvizici 100% podílu v Graphisoft SE. Georg Nemetschek (původně statik a podnikatel) a Gábor Bojár (fyzik a podnikatel), hlavní akcionáři svých firem, si potřásli pravicemi. Zastupováním Nemetchek AG byl pověřen Ernst Homolka (manažer). Patnáctiletá rivalita obou firem se nezmenšila. Akcie Nemetchek AG se obchodovaly za 28 Euro. Kurs Eura byl 28 Kč.

Letos 26. srpna Tanja Tamara Dreilich (manažerka) rezignovala z postu předsedy představenstva Nemetschek AG. Šéfem byla necelý rok. Nastupovala po Timu Alexandru Lüdkem (manažer). Ten končil také rychle a také po ročním působení. Řízení firmy přebíral po Homolkovi. Akcie Nemetchek AG se pohybovaly na úrovni 45 Euro. 29. srpna byl členem výkonné rady Nemetschek AG jmenován Tobias Wagner (manažer) a současně byl pověřen řízením firmy. Akcie mírně posílily.

21. října byl Viktór Várkonyi (vývojář), výkonný ředitel firmy Graphisoft, jmenován dalším členem výkonné rady Nemetschek AG. Třetím členem tohoto hlavního řídícího orgánu se stal Sean Flaherty (vývojář a podnikatel), generální ředitel společnosti Nemetschek VectorWorks. Oba, nyní už v rolích Senior Vice President Nemetschek AG, zůstali současně v pozicích CEO Graphisoft, resp. CEO Nemetschek VectorWorks. Akcie Nemetschek AG posílily. Euro stálo 25,80 Kč. Šesté volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky proběhly 25. a 26. října. Výsledky překvapily politické komentátory. Jednalo se o čtvrté volby od vstupu Nemetschek AG na burzu. Akcie společnosti nereagovaly.

7. listopadu Česká národní banka zahájila devizové intervence. Česká koruna oslabila na 27,30 Kč za Euro. Analytiky zásah banky překvapil. Akcie Nemetschek AG zůstaly v klidu.

12. listopadu společnost Nemetschek AG koupila norskou firmu Data Design System a rozšířila svoje firemně – produktové portfolio Nemetschek Allplan, Graphisoft ArchiCAD, Vectorworks, Scia, Frilo, Glaser, Auer, Bausoftware, Crem a Maxon. DDS CAD je BIM aplikace pro navrhování TZB rozvodů a fotovoltaiky. Společnosti Graphisoft a DDS dlouhodobě spolupracují. DDS CAD má českého distributora, společnost Walinger. Je dodáván v české lokalizaci. Akcie Nemetschek AG posílily na 51,60 Euro.

Graphisoft ArchiCAD je technologickým lídrem. Vláda ČR a další orgány a instituce nikoho nespasí. Uvedené informace byly cíleně vybrány a prezentovány tak, aby potvrdily oba výroky. Nedalo to žádnou práci.
Tomáš Lejsek
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.