Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Prožívat architekturu na vlastní kůži

[23.10.2013] Nedávno jsem četl rozhovor se Zdeňkem Fránkem o tom, jak byl ohromen při návštěvě Wrightovy Vily nad vodopádem.

Zdůrazňoval, jak je důležitá a naprosto zásadní přímá zkušenost se stavbou. Prožitek, který nemůže vynahradit žádná fotografie ani článek v časopise, a který je podle něj jedinou cestou, jak se naučit architekturu chápat a tvořit. Občas na to zapomínáme a stačí nám jen zprostředkované obrazy, abychom si řekli, že dům známe.

Vzpomněl jsem si přitom na své zážitky z cest, kdy jsem zastával názor, že dokonce není ani tak důležité snažit se navštívit všechny body zájmu, o kterých se píše v průvodcích, jako spíš si danou stavbu nebo město prožít. Procházel jsem se tedy neznámými ulicemi jen tak bez mapy a nechával se překvapovat. Byl to vždy silný zážitek, když jsem si objevil příjemné místo a třeba až později zjistil, že to byla stavba od slavného architekta. Vlastně jsem si ten proces hodnocení zakusil sám naprosto nezávisle na jiných názorech nebo doporučeních, a o to víc jsem potom uznával důležitost a vzácnost toho díla.

To, že okamžik překvapení má jistou hodnotu, potvrzuje i scénka Elastický zeměpis ze hry Járy Cimrmana: „Vím z knih, že zde v Londýně mě nemá překvapit hustá mlha. Také mě nepřekvapí. Vím, jak vyhlíží domek mého předchůdce Shakespeara, a on tak opravdu vyhlíží. Chce se mi zvolat: Proč vlastně cestuji? Což není již pro mne na světě překvapení?” Cimrman to vyřešil svérázně sepsáním takového průvodce, po jehož přečtení půjdou jeho žáci z překvapení do překvapení. Ale vraťme se do reality. Smět bezcílně bloumat po městech je komfort, který si můžeme dovolit jen vzácně, nemluvě o riziku, že cenný prostor vůbec neobjevíme, protože je ukryt ve dvoře nebo za domem.

Často se stává, že cesta ke vzácnému místu je označena jen nenápadnou oprýskanou tabulkou. A občas přijde vhod rada, výzva, nabídka. Pro ty, kdo mají zájem nechat si poradit, které místo stojí za návštěvu, jsou tu vedle architektonických časopisů nebo webových portálů také zapálení nadšenci a různé spolky jako například občanské sdružení Kruh, které již od roku 2001 pořádá řadu zajímavých akcí, popularizujících architekturu.

Nejbližší z nich se koná ve dnech 5. - 6. října 2013 v jedenačtyřiceti městech po celé republice pod názvem Den architektury. Během tohoto festivalu se budou vybraní architekti, historikové či teoretici architektury formou procházek snažit přiblížit veřejnosti zajímavé stavby naší současné architektury. Je to příležitost poznat i interiéry staveb nebo dokonce tajná podzemí měst na vlastní kůži, což je jedinečná příležitost a nepřenosná zkušenost.

Udělejte si čas na prožívání architektury.
Jaroslav Sládeček
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.