Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Stabilita

[26.1.2013] Občas kontroluji, kdy jsme se "narodili". Abychom neprošvihli nějaké z významných výročí Cegry. Bylo to v roce 1995 a patnáctiny jsme si jaksi "neuvědomili".

Všechno je stabilní, události běží plynule, rychle a jejich běh se neustále zrychluje. Co jsme stihli? Otázku, jsem si položil cestou do Liberce. Učím tam na FA od roku 1996. Začalo to záskokem a už se mi nepodařilo vyskočit. Kolegové Vláďa, Dušan, Dalibor a Michal naskočili také. Odučené archicadovské hodiny v Praze, Zlíně, Českých Budějovicích, Brně a Liberci se za ty roky těžko sčítají. Zkušenosti jsou obrovské, nebezpečí rutinéřství velké. Ale ArchiCAD nás nenechá, každoroční upgrade je motorem změn v zaběhnutých postupech.

Ve firmě je nás teď 21, skoro samí matadoři. Kolega Pavel už nenadává, že má pájku od másla. Už máme samostatnou kuchyňku a on pájku nepoužívá, hardware rozumí a technické problémy řeší bez ní. Kolega Laďa už léta začíná telefonáty: "tady Prodělal, dostal(a) jste tu naší výhodnou nabídku na hw?" Kolegové z technické podpory už nejsou bázlivými studenty. Jsou inženýry a nasbírané zkušenosti předávají novým mladším kolegům.

Náš svět je předvídatelný a stabilní. Ale dostatečně? Nehrozí nějaké nebezpečí? Jeví se totiž spíše malý, a mohlo by se zdát, že je jen kocábkou na moři světa velkého, toho, který vyskakuje z novin a televizních zpráv, toho který je definován makroekonomií, státní a euro legislativou, indexy Dow Jones a PX, a který analyzují analytici. Každá debata s našimi obchodními partnery, českými i zahraničními, každý jejich projekt, tuzemský nebo zahraniční, mě sdělují, že je to naopak. Naše "malé" světy, jsou stavebními kameny toho světa "velkého". Hlavním nebezpečím naší stability zůstává rutina a nuda. Nedávno jsem seděl v ateliéru dlouholetého zákazníka Cegry. S ArchiCADem pracují od verze 4, rozumějí mu velmi dobře, přesto se neustále chtějí zdokonalovat. Sebevědomě jsem se ponořil do výkladu instalace čehosi. Oni poslouchali, až podezřele soustředěně. "To jsme zkoušeli, varianty 2 a 3 taky, nefunguje to. Ale máme připravenou variantu 4", mi oznámili vítězně. Ne, nuda nehrozí. Zdravím do Ostravy!
Tomáš Lejsek
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.