Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Inovace – to jsou lidé

[12.12.2012] Historie Graphisoftu je historií inovací. Asi proto, že na úplném začátku stála z pohledu na 3D CAD technologie pro architekty jedna z nejklíčovějších.

ArchiCAD je založen na algoritmech vyladěných pro 64K počítače, chce se říci kalkulačky. Což bylo z nutnosti a nutnost přemýšlet o detailech a nebát se netradičních postupů se stala duší firmy.

Graphisoft byl založen v roce 1982. Ve vztahu k technologickým firmám se jednalo o typickou situaci. Dva zakladatelé, oba se vzděláním v přírodních vědách a programování, oba s vizí něčeho ohromného. Jeden více byznysmen, jeden více programátor – hračička. Gábor Bojár a Gábor István Tari. Na startu byly „jen" nápad a nadšení, na trati řada úspěchů, třeba cena Technology Pioneer ze Světového ekonomického fóra v roce 2000.

Bojára jsem viděl „v akci" nesčíslněkrát. Byl nositelem strategických vizí. Virtuální budova (to čemu dnes tak nešťastně říkáme BIM) v roce 1993, týmové BIM projektování v roce 1995... Každé setkání s ním nabíjelo energií. Jeho entuziasmus a tah na branku kolem něj soustředily lidi stejného ražení, třeba Ernöho Rubika.

Tariho jsem viděl snad jen dvakrát. V roce 1994 držel v rukou Newton, črtal po malé obrazovce a čáry se měnily v geometrická tělesa. Nebyl to projev profesionálního prezentátora, přesto jej všichni sledovali se zatajeným dechem. Newton byl první vývojovou řadou PéDéÁčka firmy Apple a žil v letech 1993 – 1998, visual GDL v letech 1996 – 1997.
I dnes jsou ne příliš komerčně úspěšné projekty vzpomínány na uživatelských fórech s jistou úctou. Podstatou vizí není jen schopnost generovat peníze, ale hlavně formovat ducha, vytvářet prostředí, určovat budoucnost. Bojár (*1949), jenž je stále členem správní rady Graphisoftu, žije svým novým projektem, univerzitou Aquincum Institute of Technology. Školu, která nabízí vysokoškolská studia v oblastech výpočetní techniky, softwarového inženýrství a informačních technologií, přivedl k akreditaci v roce 2010.

Dnes je hlavním stratégem Graphisoftu Viktor Várkonyi (*1967). Výkonným ředitelem byl jmenován v roce 2009 a od ledna letošního roku je členem Nemetschek Corporate Strategy Council. Várkonyi začínal před 20 lety jako programátor. Věnoval se technologiím využívajícím 3D model pro navrhování budov a simulaci procesů. Otisky jeho práce jsou vidět dodnes napříč světem počítačových programů pro AEC průmysl a jeho nápady stále tvoří stavební kameny 3D enginu ArchiCADu, což je součástí úžasného, přitom málo známého faktu.

ArchiCAD, včetně šestnáctkové novinky – funkce Morf volného BIM modelování, stojí na vlastním 3D kernelu. Mít vlastní 3D výpočetní jádro je spíše výjimkou, vytvořit něco takového je tvrdá a dlouhá práce. Dokazuje to, jak pokrokovou firmou Graphisoft je.
Tomáš Lejsek
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.