Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

POSTŘEH

Sázka na nové postupy! Opravdu?

[25.7.2012] Jobsův přístup k podnikání, kdy nadšení z něčeho, co ještě neexistuje, přenese na jiné a své vize a představy dokáže (většinou) nejen zrealizovat, ale i proměnit v komerčně úspěšné produkty, je inspirativní.

Na podzim roku 2008 vyplnila český mediální prostor krize, minimálně v podobě novinových titulků. Téměř čtyřleté období ukončila rázně v pátek 6. dubna MF Dnes, jak jinak než zase titulkem. Článek pod ním vysvětloval, že ČSÚ přepočítal data, s nimiž pracuje, a předchozí očekávání poklesu změnil na růst. Život bohužel/bohudík není tak jednoznačný ani jednoduchý, ale ať už je to s krizí jakkoli, nedá se říci, že by české stavebnictví, potažmo projektování, zažívalo boom (k 6. 4. ČSÚ uvádí 16% pokles stavební výroby). Ovšem pozitivní pohled na situaci říká, že krize slouží k pročištění prostředí, nastavení nových, lepších a efektivnějších postupů.
Několik let „u dna" je jistě dostatečně dlouhá doba na rekapitulaci, zda je to pravda anebo ne. Vrátili jsme se ke 2D, 3D nikdo nezaplatí – je jedním z postojů českých projektantů. Názor podnětný, zvláště v situaci, kdy jeho nositelé vesměs 3D technologií disponují. Tedy ta již byla zaplacena a jediné, co je třeba, je ji využívat. Názor podnětný pro nás, dodavatele IT, protože jej nelze vnímat jinak než jako impulz k tomu, abychom byli ještě aktivnější a srozumitelnější ve vysvětlování, co to je archicadovské 3D. ...že to je BIM, že to je efektivnější a úspornější způsob projektování oproti 2D rýsování, že to je cesta z krize. Další postoj není slyšet, zato je vidět. Například jihlavský ateliér Schrapnel využívá 3D iVisit prezentací pro zpracování svých projektů (např. www.schrapnel.cz/projekty/category/ 146-navrh-bytu-se-zahradni-terasou-jihlava.html). To až tak výjimečné není. Výjimečný je přístup, aspoň tak jejich stránky působí, kdy zpětně převádějí portfolio svých projektů a realizací do 3D iVisit virtuální reality.
Doufám, že jeden z uvedených přístupů se projeví ve více viditelných změnách než doposud. Ať už to bude více bankrotů, nebo více prosperujících ateliérů. Jinak bychom museli připustit, že stávající a jaksi neměnná situace není krize, ale normální stabilizované prostředí. Těm, kterým představa tohoto stabilizovaného čehosi nesedí, a chtěli by měnit a vylepšovat, doporučuji knihu Waltera Isaacsona Steve Jobs.
Tomáš Lejsek
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.