Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

ROZHOVOR

Pasivní dům vnímám jako bezpodmínečný základ

[7.10.2015] Letos je tomu 10 let, kdy Centrum pasivního domu zahájilo svou činnost. Jeho zakladatel a ředitel Jan Bárta jako absolvent stavební fakulty měl jen základní povědomí o nízkoenergetických domech. Studoval však v Belgii a podařilo se mu dostat na stáž do Passiefhuis Platform. Zjistil, jak moc jsme pozadu na školách i v praxi za Rakouskem, Německem a Belgií. A protože je mu blízká problematika životního prostředí, rozhodl se, že zkusí prosadit energeticky úsporné, hlavně pasivní, domy u nás.

Co se Centru za dobu své existence podařilo a jaké máte plány do budoucna?

Povedlo se posunout stavebnictví, především ve výstavbě rodinných i bytových domů, směrem k úspornějším. I když zdaleka ne všechny jsou pasivní, jde o úspěch. Podařilo se nastartovat dotace Zelená úsporám a Nová zelená úsporám, postupně se zpřísňují požadavky a pro narůstající počet investorů je energetická náročnost důležitá. Daří se nám vzdělávat i projektanty a studenty.
Do budoucna se chceme více soustředit na rekonstrukce, i když i v téhle oblasti už registrujeme pokrok. Pořád ale nejsou na úrovni odpovídající aktuálním možnostem výrobků a technologií. V souvislosti se zpřísňujícími se požadavky se budeme zaměřovat na pomoc projektantům, ať už formou vzdělávání nebo poskytováním kvalitních technických informací.

Pro koho jsou vaše služby určeny a kdo se na vás obrací?

Poskytujeme různorodé služby a hodně se věnujeme také osvětě, počínaje dětmi na základní škole a konče potenciálními investory. Poradenství využívají stavebníci, projektanti i zástupci veřejné správy, například při zadávání veřejných zakázek s ohledem jak na cenu, tak i na kvalitu, tedy především na nízkou energetickou náročnost.
Dříve se na nás obraceli stavebníci a projektanti, kteří chtěli jen obecné informace. Dnes je situace jiná, přicházejí k nám především s konkrétním návrhem konzultovat technické záležitosti – dispozice, použité materiály nebo detaily. Mnohdy přijdou s projektem „normálního“ domu a odejdou s optimalizovaným projektem na skoro pasivní dům. Někteří projektanti málo využívají svých možností a znalostí, aby navrhli pasivní dům s minimálními, někdy dokonce s žádnými vícenáklady na pasivitu.

Pasivní dům a jeho fungování. Mohlo by se zdát, že i díky Centru je tato problematika mezi odbornou a širokou veřejností natolik známá, že vás již nic v této oblasti nepřekvapí. Nebo je to jinak?

Neustále mne překvapuje neuvěřitelná životaschopnost některých mýtů a někdy i lží. Smutné je, že tyto mýty aktivně podporují a šíří někteří projektanti. Navíc některé problémy, které se přisuzují pasivním domům, jsou stejné i pro normální domy. Pasivní domy tady trochu otevřely Pandořinu skříňku a na povrch vyplouvá obecně mizerná kvalita ve stavebnictví. U normálních domů nekvalitu investor odhalí až dlouho po převzetí stavby, u pasivních se většinou kontroluje průběžně.
Hodně mě také překvapila zkušenost z posledních dvou let, kdy našimi stážemi, kurzy a exkurzemi prošlo asi dva a půl tisíce studentů. Mnoho z nich konstatovalo, že je škola málo připravuje na praxi a nové trendy se vůbec nevyučují.

Mezi odborníky se někdy špičkuje, že nízkoenergetický dům je pouze špatně provedený pasivní dům…

Často se setkáváme s názorem, že pasivní dům je hromada izolace a vzduchotěsná termoska. S tímto přístupem opravdu vytvořím maximálně špatný nízkoenergetický dům. Kdyby se k dobrým materiálům přidal i kvalitní návrh, potom je od nízkoenergetického k pasivnímu jen krůček. Pasivní dům prostě není jen o izolacích, ale o chytrém návrhu.

Jaké jsou trendy v pasivních domech?

Trendy jednoznačně vedou k dalšímu snižování spotřeby energie. Pasivní dům vnímám jako bezpodmínečný základ pro další vývoj. Představuje kvalitně vyřešenou stavební část budovy, kterou dál vylepšují technologie. Ať se jedná o fotovoltaické panely, tepelná čerpadla nebo jiné obnovitelné zdroje. Nemá smysl dál výrazně zlepšovat obálku pasivního domu a snižovat spotřebu tepla na vytápění. Větší potenciál je v ohřevu vody, osvětlení, zásuvkové elektřině. Aktivní dům, plusový dům a podobné termíny směřují k tomu, aby dům v celoroční bilanci více energie vyrobil, než spotřeboval. Všechny mají ale společný základ, kterým je standard pasivního domu.

Když se řekne pasivní dům, většina z nás si představí rodinný domek. Projevuje se snaha snižovat energie i u ostatních druhů staveb?

V Německu, Rakousku, Belgii, Francii a Velké Británii se můžeme setkat s pasivními administrativními budovami, školami, školkami a bytovými domy. V Rakousku mají dokonce pasivní kostel, horskou chatu a výstavní halu.

Jedním z trendů je zefektivnit stavebnictví. K tomu by mělo napomoci informační modelování budov, tedy BIM. Jak tuto metodiku vnímáte?

BIM vnímám tak trochu jako revoluci ve stavebnictví, a to dobrým směrem. V naší oblasti bude prospěšná především ve vazbě na vlastnosti použitých materiálů a pro koordinaci jednotlivých profesí, které se podílejí na návrhu i vlastní realizaci. Pokud se podaří metodiku aktivně používat i v oblasti facility managementu, pravděpodobně to povede k dalšímu snižování spotřeby energie – už jen tím, že lidé budou umět technologie ovládat. Nicméně vše výše uvedené platí o stavbách obecně, nejen o pasivních domech.

V souvislosti s BIM se hovoří o strukturování dat o budově, o stavebních výrobcích a materiálech, tedy i parametrů, které jsou důležité z pohledu problematiky pasivních domů…

Znalost vlastností výrobků, a to nejen tepelnětechnických, je základem dobrého návrhu. Důležité je ale také použití výrobků s předepsanými vlastnostmi na stavbě. Dnes, kdy je rozhodujícím kritériem nejnižší cena a na trhu obrovské množství zaměnitelných výrobků, je znalost vlastností a posouzení kvality použitých výrobků klíčová i pro investora a jeho odborné zástupce.

A otázka na závěr – bydlíte v pasivním domě?

Bydlím v domě z roku 1939, který jsme před pěti lety rekonstruovali a použili to nejlepší ekonomicky zdůvodnitelné z principů pasivních domů. Máme dvaceticentimetrovou izolaci, kvalitní okna s trojskly a hlavně řízené větrání s rekuperací. Její instalace nebyla jednoduchá, ale udělal bych to znovu, a každému takové řešení doporučuji. Kvalita vzduchu je na úplně jiné úrovni než předtím. Kdo nevěří, může k nám přijít na návštěvu, nebo počkat na druhý listopadový víkend, kdy se budou konat Dny pasivních domů, během nichž budou zájemci moci navštívit pasivní domy po celé republice.

Petr Vaněk
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.