Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

ROZHOVOR

Seshora dolů nebo naopak?

[2.1.2014] Britský příklad zavádění BIM potvrzuje, že budoucnost stojí na sdílení strukturovaných údajů. Velká Británie je evropskou jedničkou v zavádění BIM. Ben Wallbank, konzultant britského Graphisoftu, jehož přednášku mohli zájemci navštívit na říjnové konferenci BIMDay v Praze, říká, že hlavním impulsem ke změně tamního přístupu se stal vládní dokument nazvaný Strategie pro stavebnictví.

O co vlastně ve Strategii pro stavebnictví britské vlády jde?
Vláda jako velký klient, kdy její celkové roční výdaje činí 45 bilionů EUR, z čehož 40 % tvoří stavební náklady, definovala BIM výstupy jako součást zadávání veřejných zakázek. Pokud si pracovníci v tomto průmyslovém odvětví chtějí udržet práci, pak musejí BIM proces adoptovat.

A jakých oblastí se týká?
Existuje devět hlavních pramenů vládní strategie pro stavebnictví, které se společně věnují potřebám integrovaného navrhování, dodávkám a praktické spolupráci. BIM je jednak jednou z těchto oblastí a jednak nedílnou součástí ostatních osmi. Pokud jde o jednotlivé oblasti, jedná se o veřejné zakázky s ohledem na klienta, standardy s ohledem na dodavatele, správu budovy a plán budoucích nároků pro bezproblémové zahájení fungování stavby, BIM, data a srovnávací testy, management fungování, data infrastruktury, činnost infrastruktury a dodávku infrastruktury. Tato strategie již jde za hranici roku 2016 a má vliv na období do roku 2025. (Pozn.: Více na www.gov.uk/government/publications/construction- 2025-strategy)

Zavádění BIM se dělí na několik úrovní. Hlavním cílem vaší vlády je dosáhnout úrovně 2. Co to znamená a koho to ovlivní?
Úroveň 2 může být obecně definována jako poskytování strukturovaných sdílených dat v obecně dostupném formátu pro provoz a údržbu staveb a současně jako plně koordinovatelný federativní model těchto nemovitostí. Detailně je definována v dokumentaci, která vznikla za účelem podpory zavádění BIM. Jmenovitě jde o COBie 2 – Strukturovaná sdílená data o stavbě, BS 1192 (část 1, 2 a 3) – Definice, jak jsou informace sdíleny a kdy, CIC – Protokol pro použití BIM na základě standardních právních stavebních smluv, Odpovědnost za škody a BIM, Určení BIM managera a Digitální plán práce a CIPC (Uniclass 2) – Univerzální konvence názvů. (Pozn.: Více na www.bimtaskgroup.org)

Objevovaly se v Británii zpočátku názory proti myšlence BIM, nebo byli projektanti, stavitelé a uživatelé zajedno?
BIM si žádá obrovské změny toho, jak každý účastník stavby pracuje, i jednotlivých úloh a odpovědností. Klíčovou změnou je nejspíš nutnost strukturovat práci tak, aby ji mohli používat i ostatní, a ne proto, aby si každý účastník svoji práci jen zjednodušil. Kvůli tomuto důvodu přetrvával silný odpor proti BIM až do doby, kdy vláda jako největší klient, přijala BIM za nutný požadavek.

Je BIM novým způsobem práce vhodným pouze pro velké společnosti a investory?

Přechod na BIM je pro menší společnosti snazší, neboť mohou pružněji reagovat a změna tak může proběhnout jednodušeji.

Je podmíněno, které typy budov nebo investic budou pro veřejné zadávání zakázek povinné?
Není. Výstupy formou BIM budou nutné u všech typů veřejných budov a infrastruktury s cenou nad 2 miliony liber.

Která země byla v zavádění BIM inspirací pro britskou strategii?
Británie se inspirovala americkou COBie v tom, jak dosáhnout strukturovaných sdílených dat pro správu budov. Upravila metodiku pro potřeby naší země a podpořila přechod průmyslu na BIM novými standardy.

Vezmeme-li jako kritérium zacílení na celoživotní data nemovitosti, Británie je lídrem v oblasti využívání BIM. Které další země si vedou tak dobře jako vy?
Británie je skutečně v této oblasti jedničkou, přestože ještě nebylo vše plně implementováno. Norsko, Finsko, Nový Zéland, Austrálie, USA a Singapur jsou na špici zejména v takových oblastech jako 3D modelování a jeho využití při spolupráci, automatizovaná stavební povolení, BIM na stavbě a BIM pro výrobu.

V České republice je zavedení BIMu prozatím prosazováno pouze zespoda nahoru. V Británii je tomu však naopak – britská vláda tlačí na veřejné investory.
Souhlasím. I když britský soukromý sektor se nyní rychle připojuje. Před vydáním Strategie pro stavebnictví vloni v květnu existovalo jen pár desítek menších expertíz, ale žádné přijetí BIMu v širším měřítku.

Měl byste pro nás nějaké doporučení, jak bychom mohli prosadit BIM podobným stylem jako u vás – tedy shora dolů?
Tlak většinového klienta přijetí BIM opravdu pomáhá. Proto bych doporučoval spolupráci velkých organizací – soukromých nebo veřejných, které by si dohodly klíčové BIM realizační výstupy.

Co byste chtěl vzkázat naší veřejnosti a zástupcům měst? Kde a jak by měli začít s BIMem?
Podívejte se na vznikající BIM standardy, například na COBIM ve Finsku, Statsbygg v Norsku a na zmíněnou britskou sérii dokumentů, a podívejte se, co udělali ostatní. Využijte a adaptujte pro Českou republiku to, co je nejlepší. Zvažte přijetí OpenBIM a IFC jako klíčové prvky. A především – začněte prosazovat dodávání 3D modelování a jeho využití při spolupráci, které vám zároveň zajistí měřitelné výhody.
Petr Vaněk
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.