Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

ANKETA

Uznávání kvalifikace českých architektů v zahraničí

[8.10.2008] Díky novele zákona o uznání odborné kvalifikace, která vstoupila v platnost počátkem července, se konečně architektonické obory přiblíží evropskému názvosloví. Změny mají zásadní vliv na výkon profese architekta u nás i v zahraničí. Čeští architekti tak nebudou mít při uznávání své kvalifikace v zahraničí problémy, které jim dříve ve výkonu profese bránily.

Uvažoval(a) byste o případné zakázce v zahraničí?


ANO

Máme zkušenost, že jsme navrhovali z našeho ateliéru do zahraničí, pracovali jsme se zahraničními project managery. Profese architekta je někde chápána spíše jako stavitel nebo stavební inženýr. Naše pojetí architekta je označováno jako designer. Z toho vyplývá rozdílné chápání kompetencí v procesu přípravy a zhotovení stavby a uplatňování autorských práv. 

Jaroslav Wertig
A69 - architekti
wertig @ a69.cz
Chcete vyjádřit svůj názor?
Přidejte Váš komentář...

ANO

Samozřejmě, že práci na zakázce v zahraničí bych se nebránil, ale musí být jasné uznání profesní autorizace a vzdělání. Od roku 1999 jsem realizoval několik projektů obchodních center na Slovensku. Až na pár případů jsem neměl problémy s jazykem, ale právě s autorizací, na kterou jsem si musel vždy najímat odpovědnou – autorizovanou osobu, což mi přišlo diskriminační.
Radomír Kaman
kaman @ znojmoprojekt.cz


NE

Mám zkušenosti už z Německa. Má-li jít architekt pracovat do zahraničí, měl by umět zejména dobře jazyk. Znalosti, kreativita, odvaha a sebevědomí jsou samozřejmostí. Ano, pro mladé kolegy je to výzva a snad i nutnost poznání světového kontextu. Já bych už do ciziny nešla, práce je tady dost. Něco trochu jiného je pracovat pro zahraničí z domova a občas zajet nebo zaletět na místo stavby.

Dagmar Smejkalová
nika.atelier @ volny.cz


ArchiNEWS 3/08
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.