Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

ANKETA

Jaký materiál, trend či technologie vás v poslední době zaujaly?

[1.10.2015]

Na milánském veletrhu iSaloni mě nadchla prezentace svítidel Euroluce, konkrétně žárovky Edison. Co do úspornosti jsou pravým opakem LED žárovek. Nicméně představují zajímavé osvěžení v různých typech interiérů díky své tvarové a barevné různorodosti a hlavně velkému výběru možných návinů volframového vlákna. Edisonky odkazují na historickou dobu a lze je použít do jakéhokoliv svítidla, počínaje jednoduchým moderním přes klasické a konče pouze našroubovaním do objímky, kde se nechá žárovka vyniknout v celé své kráse.

Jakub Zoula
architekt, VZ architekti


Jednoznačně by to byl BIM. Kdybych však mohl jmenovat jednu oblast, nejvíc mě zaujalo propojení systémů BIM a TLS (Terrestrial Laser Scanning), které má ve stavebnictví obrovský potenciál při kontrole zhotovení a zaměřování současného stavu. Digitalizace dat umožňuje rychlejší práci s informacemi a navíc platí rovnice digitální data = možnost automatizace = úspora času = úspora financí.

Tomáš Funtík
viceprezident, BIM asociácia Slovensko


Zajímá mne hospodaření s dešťovou vodou jako třeba navyšování ploch zeleně ve městech ke vsakování nebo využití vody v budovách pro úsporu pitné vody. Vodu neumíme ničím nahradit, je pro nás fatální a chováme se k ní jako k samozřejmosti, kterou bohužel není. Druhým trendem je větrání budov. Po letech utěsňování konečně přichází ke slovu. Tedy nic sofistikovaného, jen voda a vzduch, ale obojí důležité pro život samotný.

Dagmar Kopačková
ředitelka, TZB-info.cz

Vzhledem k tomu, že jednou z náplní mých pracovních aktivit je spolupráce s architekty a projektanty v oblasti bezpečnostních systémů, tak se kontinuálně zajímám o nové normy, předpisy a trendy v projektování. A díky tomu jsem se dostal i k BIM. Zejména účast na loňské výroční konferenci a pracovních workshopech o této metodice mi ukázala, jak komplexně řeší problematiku celého životního cyklu stavby.

Vít Mrkvička
Business Development Manager, Robert Bosch Odbytová, divize Security Systems

Redakce ArchiNEWS
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.