Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

ANKETA

Jaký materiál, trend či technologie vás v poslední době zaujaly?

[28.1.2015]

Z dlouhodobého hlediska se zajímám o využití počítačů ve fázi architektonického návrhu a poznatků z jiných oborů. Fascinují mne mimo jiné metody rozpoznávání vzorů (pattern recognition), které mají široké využití. Je možné najít vzory i v práci výtvarníků, architektů nebo u slavných staveb? Bylo by možné využít nalezené vzory při generování návrhů?

Marek Růžička
nezávislý architekt

Nejenom v poslední době, ale již pár let se zabývám tradičními technologiemi našich předků. Dřevo v jeho přirozené podobě pozoruji od výstavby až po nynější bydlení mezi dřevěnými roubenými stěnami a obdivuji se mu čím dál víc. Je teplé, krásné a voňavé, a když není uvnitř ničím opatřené, zraje do hebkého lesku. Trámy tlusté 28 cm, tesařsky sestavené na rybinu, vycpané konopím a utěsněné jílem skvěle izolují.

Věra Ottová
architektka ve výslužbě

Trend responzivního web designu bez znalosti kódu a programování. Kromě on-line aplikací zdarma je to třeba Adobe Muse CC, která umožňuje vytvářet jednoduché weby (microsite) pomocí standardů. Dobrý nástroj pro architekty a designéry, jak efektivně prezentovat vlastní projekty a přitom se odlišit.

Pavel Pour
učitel, SPŠ stavební, Hradec Králové
projektový manažer, projectX.cz

Technologie, které teprve zaujmou, nebudou mít potenciál jen pro architekturu nebo design a způsobí průmyslovou revoluci. Jako třeba kvantové tečky, které přemění fasádu na mikroelektrárnu a budou sloužit jako displej, nebo grafen, který je tisíckrát pevnější než ocel, průhledný a ohebný. Jeho využití v železobetonu je nepřeberné. A samozřejmě 3D tiskárny, které mohou zrušit masovou výrobu některých produktů. Mrkněte na www.tretiprumyslovarevoluce.cz

František Lebeda
architekt, ateliér Dotegg

Redakce ArchiNEWS
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.