Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

ANKETA

Jaký materiál, trend či technologie vás v poslední době zaujaly?

[14.2.2014]

Upoutala mne výroba termodřeva. Dřevo je zpracováno za působení tepla a páry. Díky tomuto procesu v něm proběhnou změny, které mají za výsledek vyšší odolnost proti hnilobě a škůdcům, delší životnost bez povrchových úprav, nižší hmotnost a lepší rozměrovou stabilitu. Dřevo se tak stává téměř ideálním materiálem pro použití v exteriéru či prostředí s vyšší vlhkostí.

Markéta Havlíčková
architektka, MS architekti

Rád sleduji vývoj obnovitelných zdrojů energie a tak mě asi před rokem a půl zaujala technologie výroby elektrické energie pomocí piezoelektrických vláken. Ta produkují elektrický náboj při deformaci způsobené jejich mechanickým namáháním. Letos jsem si znovu tuto technologii připomněl, když jsem viděl návrh přestavby mrakodrapu Söder Torn ve Stockholmu. Návrh sám vzbudil, pokud je mi známo, relativně kontroverzní reakce veřejnosti. Mě by však zajímalo využití této technologie v realitě, navíc v takovém rozsahu.

Lukáš Peták
architekt

Na letošním Česko-rakouském fóru architektury prezentovala Vídeň koncepci tzv. smart city, která je na první pohled především o inovacích, technologiích a udržitelnosti v rámci fungování města. Podstatnou součástí smart city je ale i participace, tedy zapojení občanů a všech zainteresovaných stran do procesu plánování. V tomto směru má Praha co dohánět.

Michal Volf
architekt

Již delší dobu mě baví modulární architektura. Kromě první české knížky, která vyšla minulý rok, a několika soutěží na toto téma nebo pár drobných realizací je skvělým příkladem projekt kavárny v námořním kontejneru na Letné. Postupem času se hlavním důvodem pro tuto výstavbu kromě nízké ceny a jednoduché realizace stal trend, neokoukanost a zájem médií. Důkazem je i fakt, že snad každá druhá architektonická kancelář má ve svém portfoliu modulární návrh, byť třeba jen ve fázi ideové.

Michal Jedlička
student FA ČVUT

Redakce ArchiNEWS
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.