Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

NÁZOR

Média, počítače, ikony

[4.7.2008] Peter Eisenman nedávno publikoval esej o šesti bodech, ve kterých popisuje, jak počítače přispívají k pasivitě dnešní společnosti, architektury a studentů.[1] Jeho hodnocení není příliš optimistické. Podle mého názoru není ale nutné vidět vše tak šedo-černě.

Média a pasivita 

Naše společnost prošla za posledních dvacet let neuvěřitelným vývojem. Objevily se nové nástroje a metody komunikace a množství dostupných informací roste exponenciálně. Není to na škodu. Je pouze potřeba aktivně vybírat a hledat.

Volba dnes není omezena na několik stanic rádia. Stáhnout a přehrát se dá prakticky cokoli. Pokud se někomu nelíbí podmínky na škole, může zvolit jinou, v jiné zemi, na jiném kontinentě. Z pasivních příjemců vzdělání se stali aktivní hráči v globálním světě. Tyto možnosti přímo vybízejí k aktivitě a přinášejí dříve nemyslitelnou míru svobody.a to by architektuře rozhodně ublížit nemělo.

Počítače

Počítače představují pro Petera Eisenmana „zákeřnou formu pasivity“. Nelze se divit, protože většina lidí se smíří s pasivním užíváním. Naštěstí to není jediná možnost – větší či menší míru otevřenosti vůči uživatelským změnám má dnes většina informačních technologií. Některé systémy jsou přímo vytvářeny na principu otevřeného zdrojového kódu. Tento způsob práce s počítačem je o poznání namáhavější a rozhodně není pasivní.

Za posledních dvacet let se z počítače stal velmi silný a všudypřítomný nástroj. Lze jej využít k hledání nejlepších řešení. Nepřináší ovšem pouze odpovědi, ale díky bezprecedentní výpočetní síle otevírá také nové otázky o tom, jak vlastně chaotická a nelineární příroda funguje.

Ikony

Peter Eisenman si všímá ikonické architektury a nešťastně ji interpretuje jako posun a vyprázdnění, a to ho dokonce vede k závěru, že se nacházíme v pozdní fázi jednoho architektonického období. Nevšiml si ale, že se z ikonických staveb stal nový, globální stavební typ. Může se zdát, že ikony nereagují na svůj kontext. Jejich kontextem není ale ulice, čtvrť nebo město. Nachází se v celé globální informační společnosti. A jako každý nový stavební typ vyžívají nejmodernější nástroje i filosofii.

V jednom má Peter Eisenman určitě pravdu – architekti a studenti, kteří se vzdají minulosti, těžko naleznou svoji budoucnost. Tradiční nástroje a způsoby poznání, jako je kresba nebo architektonické modely, určitě svůj šarm kvůli počítači neztratily a neměli bychom se spokojit pouze s vizualizacemi a digitálními modely. Nikdy nebylo tak snadné cestovat a zažít architekturu na vlastní oči a na vlastní kůži. A to je okamžik pravdy pro každou stavbu, ať už byla navržena jakýmkoli způsobem.


[1] Eisenman's six point plan. Building Design. 9 May 2008.
ArchiNEWS 2/08
Jaroslav Hulín
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.