Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

NÁZOR

Co je BIM pro mě?

[16.2.2016] Jaký může být pohled na BIM ředitele společnosti, který strávil úspěšných a zajímavých 25 let budováním a rozvojem perspektivní softwarové a poradenské firmy v oblasti oceňování, řízení a monitoringu stavebních zakázek?

Protože vnímáme stavební zakázku nejen z pohledu ekonomických dat, stali jsme se před dvěma roky partnery americké společnosti Viewpoint, která nabízí velmi zajímavá softwarová řešení pro spolupráci a sdílení dokumentů. Součástí tohoto systému je i funkcionalita BIM Hub, jenž je nástrojem pro aplikaci metodiky BIM do reálného života a pomáhá tak firmám lépe spolupracovat a sdílet informace.

Co tedy znamená BIM pro mě? Pro mě je to především spolupráce, protože bez ní je to jen pěkná představa, jak nás ten BIM vyseká ze všech trablů, které nás při realizaci projektu čekají. A už vůbec nemluvě o potížích se získáváním informací během dlouholetém provozu postaveného objektu. Proto i pro mě je mnohem výstižnější interpretace písmena M ve zkratce jako Management než Modeling. Prostě potřebujeme ty informace řídit, aby byly na správném místě, když je někdo bude potřebovat. No ale umíte těm informacím poručit, aby byly samy tam, kde mají být? Já ne, takže nastupuje lidský faktor…

Jsem založením velmi liberální člověk, ale s celkem jasnou zkušeností, že bez pořádně dohodnutého způsobu řízení určité věci nevzniknou. Pro mě je zásadní počáteční fáze kreativního domlouvání (BIM Execution plan), kdo, co a jak se bude dělat. Nedílnou součástí dohody musí být i jasné kompetence a zodpovědnost. Při realizaci, ale pak musí následovat striktní dodržování dohodnutých pravidel, kázeň a důslednost To je pro mě spolupráce.

V případě větší aktivity není možné se pořád donekonečna s každým dohadovat, jak on by si to představovat a nejlépe by mu to vyhovovalo. To musí určit na začátku relativně malá skupina lidí a ostatní to pak v celém procesu musí akceptovat. Logicky je to ten, kdo platí, tedy klient. Českým specifikem je ale velký nedostatek empatie a schopnosti navrhnout vyváženou formu spolupráce tak, aby byla pro všechny strany akceptovatelná. Můžeme to svádět na bolševiky, že to oni zavinili, že neřídíme, ale poroučíme a pak se to ostatní snaží „nějak obejít“. No ale je to už přeci jen 25 let (jedna generace), tak se přestaňme vymlouvat…

A kde je ten BIM? Jestli se chceme realisticky o něm bavit, začněme skutečně spolupracovat. A to můžeme hned teď, protože bez této dovednosti nebude BIM fungovat nikdy. Žádné super softwarové řešení nám to nezajistí, musíme toto do celkového výsledku dodat my všichni, kteří se na projektu podílíme. Přestaňme si hledět jen svých zájmů, ale začněme hledat funkční spolupráci. Make your life easy!

Jaroslav Nechyba
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.