Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

NÁZOR

Aby nebyla mýlka

[23.1.2015] Je BIM opravdu jednotný model, který sdílíme s ostatními, abychom kvalitněji koordinovali?

Jako firma užívající ArchiCAD se čímsi, co se snažíme nazývat BIM, nějaký pátek už zabýváme. Postrádáme ale partnery dostatečně profesně erudované a zároveň schopné práce v tomto systému. V současné době pracujeme na rekonstrukci Státní opery v Praze a naším úkolem je předložit projekt zpracovaný metodikou BIM. Z tohoto důvodu jsem se s velkými očekáváními zúčastnil konference BIMDAY 2014 a byl jsem mile překvapen početnou účastí. Zklamáním naopak byly obecné a nic neříkající prezentace, které bych spíše nazval firemními. Dokonce bych asi ani po konferenci nebyl schopen popsat, co je pro prezentující, natož pro mě, tedy ten záhadný BIM. Je to společné budování systému informací a dat o budově? Ale, jestli ano, proč se mi někdo snažil vnutit oholený formát IFC jako naprosto nedostatečný komunikační nástroj? Proč zamlčujeme, že do jakéhokoliv aktuálního systému uložíme zlomky údajů o stavbě a jejích prvcích, a tváříme se, že to je všechno. Na stolech nám pak zůstávají haldy zpráv, které do systému v dnešní podobě nikdy nedostaneme. Je tedy BIM jednotný model, který sdílíme s ostatními, abychom kvalitněji koordinovali? Ale proč se tedy konference nezabývala koordinací výstupů mezi jednotlivými softwary a stylem komunikace? Je tedy BIM nástrojem, který postupujeme uživateli jako komplexní zdroj dat k dlouhodobé správě objektu? Ale vždyť ani snad nemůže existovat jednotný systém požadavků mnoha druhů uživatelů na podobu a obsah výstupů, a to už vůbec nemluvím o potřebě „kohosi“, kdo bude systém schopen dlouhodobě spravovat. Aby nebyla mýlka, chceme-li ve stavebnictví efektivitu, je tato cesta pro nás všechny.

Jakub Masák, Masák & Partner
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.