Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

NÁZOR

Vše se zdá být složité, ale přitom je to tak jednoduché

[22.10.2014] Kde jsou hranice mezi věcnou diskuzí a diskuzí ovládanou emoceni? Proč by Rostislav Koryčánek možná nebyl špatným děkanem?

Od jara se brněnská Fakulta architektury potýká s neúspěšnou volbou a obstrukcemi při jmenování nového děkana. Akademická debata nad programy jednotlivých kandidátů se postupně dostala do roviny osobního osočování a není vyloučena ani soudní dohra. Stín více než dvacetiletého martyria trojice bývalých studentů FA VUT s bývalým pedagogem Janem Snášelem jepříkladem, kam by neměl dospět žádný dialog. Z posledních událostí se ukazuje, že již nejde o věcnou diskuzi nad vědeckou činností, popularizací oboru a způsobu vzdělávání nových generací architektů. Hledání společné řeči bylo odsunuto na vedlejší kolej. Co však způsobuje, že osoba Rostislava Koryčánka vyvolává tak vášnivé emoce? Za poslední půlrok se nakupila řada věcných i zcestných argumentů, proč by se (ne)měl senátem řádně zvolený kandidát stát děkanem.

Dovolím si připojit jeden vlastní zážitek. Před jedenácti lety jsem měl příležitost absolvovat s kruhem poznávací zájezd po švýcarské architektuře. Společně se svojí ženou byl Rostislav Koryčánek v autobuse jediným ne-architektem a také (vedle mne) jediným brněnským zástupcem. To, co bývá Koryčánkovi krátkozrace vyčítáno, je naopak jeho velkou předností. Svou prací, která sklízí úspěch nejen v odborných kruzích, již dávno překročil regionální hranice. Výběrem témat si také umí získat pozornost širší veřejnosti. Na rozdíl od řady současných architektů udržuje aktivní kontakty s lidmi v dalších oborech. Neplýtvá slovy a svoje záměry dokáže uskutečnit. V případě zvolení děkanem by mohl architekty vytáhnout z jejich profesní izolace. Brněnská fakulta však nejspíš chce zůstat i nadále uzavřená ve své ulitě.

Petr Šmídek architekt
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.