Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

NÁZOR

Mohou čeští architekti uspět ve světové konkurenci?

[27.11.2013] Jsou čeští architekti inovativní a kladou důraz na ekologický přístup ve stavebnictví? A nebojí se účastnit mezinárodních soutěží?

Na tyto otázky by mohla odpovědět celosvětová a prestižní soutěž Holcim Awards, do které se lze přihlásit do 24. března příštího roku. Možná by mnozí mohli namítnout, že jedna architektonická soutěž bez jasného zadání typu konkrétní parcely a stavebního programu a navíc dotovaná komerční společností nemůže nic o úrovni současné české environmentální architektury říci.

Holcim Awards je ale jednoznačně soutěží jiné úrovně. Hlásí se do ní zájemci z celého světa, a to ve vysokém počtu. Probíhá ve tříletých cyklech a umožňuje účastnit se nejen architektům, ale také projektantům, inženýrům, investorům, stavitelům a realizačním firmám, prostě všem stavařům, kteří demonstrují udržitelnou odezvu na technologické, environmentální, socioekonomické a kulturní otázky vlivu současného stavitelství. Nepřehlédnutelnou je nejen na české poměry výše finančních cen v součtu 2 milionů amerických dolarů.

Soutěžící jsou rozděleni podle regionů na Evropu, Severní Ameriku, Jižní Ameriku, Afriku a Blízký Východ, Asii a Oceánii. Jsou tak srovnávána architektonická díla z opravdu odlišných geopolitických i kulturních oblastí. Jedná se možná o srovnávání nesrovnatelného, ale to je na tom právě to unikátní. Aby mohl účastník obstát v celosvětové konkurenci, musí být nejprve úspěšný ve svém regionu. Nejlepší tři regionální projekty postupují do globálního kola. Celkem tedy 15 zlatých, stříbrných a bronzových projektů bojuje o hlavní cenu ve výši 200 000 dolarů. Soutěž je rozdělena na kategorie Holcim Awards (hlavní) a Next Generation (studenti a mladí profesionálové), která je „pouze“ regionální. Umístit se byť jen v regionálním kole je veliký úspěch, který oceněným zajistí nejen finanční odměnu (výherce získá 100 000 dolarů, druhé místo 50 000 dolarů a třetí 30 000 dolarů), ale také skvělé kontakty a vynikající referenci.

V minulých letech byl zájem o účast zájemců z Česka minimální, natož abychom se mohli bavit o oceněných projektech. Je to škoda, protože, když si projdete oceněné projekty, je jasné, že bychom mohli uspět. Jen se do soutěže přihlásit. Na obranu českých architektů je třeba říci, že Holcim Awards není u nás moc známá. Jedná-li se o takto významnou soutěž, povědomí o ní by mělo být i v České republice jednoznačně vyšší. Webové stránky v angličtině mohou navíc působit nepřehledně a soutěžní podmínky jsou na první pohled celkem komplikované a kladou na projekty vysoké nároky. Nicméně architekti, kteří by chtěli být úspěšní nejen doma, by tyto překážky měli hravě zvládnout.

Jiří Kout
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.