Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

NÁZOR

Arch for People není jen architektonickou soutěží

[19.9.2011] Vždy, když jsem konfrontován s architekturou, nemohu se vyhnout otázce, je-li to architektura pro lidi, nebo architektura pro architekturu. Možná je to tím, že nejsem profesí architekt, jen se s architekturou profesně setkávám. Ve výsledku je ovšem jedno, kdo architekt je a kdo není. Důležité je, že ze své podstaty by měla být architektura stejně jako například hudba či divadlo pro lidi.

Letošní devítidenní festival Arch for People, který se koná 6. – 14. září v Praze, má s touto myšlenkou mnohé podobné. Nejenže se podobá svým názvem jednomu z největších hudebních festivalů u nás. Jeho cílem je řešit architekturu s důrazem na lidi, kteří svým lokálním tématem, jež je předmětem architektonického a urbanistického řešení, žijí.

A právě proto je stěžejní akcí festivalu studentská architektonická soutěž Cemex Betonový dům na téma individuální bydlení v nevyřešené, ale vysoce atraktivní lokalitě Masarykovy čtvrti v Praze-Troji (9. – 14. září). Soutěž se chce vymezit vůči obdobným firemním akcím, a i proto se společnost Cemex spojila s MČ Praha-Troja, Galerií Jaroslava Fragnera a Katedrou architektury FSv ČVUT. Společně pozvaly vedoucího architekta významného španělského ateliéru AMP Arquitectos Felipa Artenga Rufina, aby v prvním kole soutěže formou workshopu vedl vybrané studenty ze všech vysokých škol se zaměřením na architekturu. Využití této lokality bude řešit také Trojské sympozium za účasti všech zainteresovaných stran. Arch for People není však jen architektonickou soutěží. Pro odbornou veřejnost organizátoři připravili mezinárodní konferenci Beton v architektuře na pražské FA ČVUT. Jejím hlavním zahraničním hostem bude právě Felipe Artengo Rufino, dalšími přednášejícími přední čeští architekti, jako jsou Roman Brychta z Projektil architekti, Petr Burian z architektonické kanceláře DaM či Antonín Novák z DRNH. V technické části vystoupí například Davide Zampini ze Švýcarska, Jutta Telivuo z Finska a šéfredaktorka časopisu Beton TKS Jana Margoldová.

Mezinárodní konference BIM Day, jež proběhne 12. září na půdě FA ČVUT, se zaměří na využitelnost BIMu v praxi. Vystoupí na ní odborníci z Finska či Velké Británie, kteří se BIMu věnují jak po vývojářské stránce, tak po stránce využitelnosti v praxi. Konference má za cíl popularizaci BIMu u nás, kde je oproti západní Evropě navrhování v informačním modelu budovy zatím v plenkách.
ArchiNEWS 3/2011
Jiří Kout
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.