Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

NÁZOR

Dostavba Staroměstské radnice podeváté?

[15.9.2010] Osm soutěží na dostavbu Staroměstské radnice. 1500 zúčastněných architektů. 500 architektonických návrhů v průběhu let 1899 až 1988. Otázka pokládaná v 19., 20. i ve 21. století. Otázka dosud nezodpovězená. Žádný architekt nikdy nezvítězil. Žádný návrh do dnešních dnů nebyl realizován.

Od poslední soutěže v roce 1988 uplynulo celých 22 let. Nyní je na spadnutí devátá soutěž, která by měla být brzy vypsána, ale...? Podobně tomu bylo i ke konci roku 2005, kdy vznikla na pražském magistrátu dokonce pracovní skupina k dostavbě Staroměstské radnice. Nakonec z plánované mezinárodní architektonické soutěže sešlo. Bude se historie opakovat i tentokrát? Stane se téma dostavby Staroměstské radnice předvolebním tématem i pro letošní podzimní komunální volby?

Mladí architekti se rozhodli nečekat na vypsání oficiální soutěže a přes padesát se jich přihlásilo do studentského workshopu Křižovatky architektury 2010, který se v druhé polovině září uskuteční na katedře architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze. Workshop svým podtitulem „Gočár se dívá, Rojkind tě povede!“ připomíná jeden z prvních soutěžních návrhů na téma dostavby Staroměstské radnice od architekta Josefa Gočára z roku 1909.

Na straně druhé slogan workshopu upozorňuje, že lektorem nebude nikdo jiný než světově uznávaný mexický architekt Michel Rojkind, který se o soutěž na dostavbu Staroměstské radnice zajímal již v říjnu 2006 během své první přednášky v Praze.

Organizátoři, studenti i Michel Rojkind chtějí rozpoutat diskuzi k tématu dostavby Staroměstské radnice, jakožto otázky, která byla již tolikrát položena, ale nikdy zodpovězena. Různé generace architektů se k tématu dostavby Staroměstské radnice vyjadřovaly celé minulé století. Poslední významnou vypsanou soutěží na dostavbu Staroměstské radnice byla ta v roce 1987. Zúčastnilo se jí na dvě stovky architektů a výsledky byly zveřejněny v roce 1988. Návrhy vyvolaly neobyčejně bouřlivou veřejnou diskusi o radnici i architektuře vůbec, kterou ukončila až sametová revoluce. Od revoluce ovšem nic.

Díky chystanému workshopu má nyní současná generace mladých architektů možnost vyjádřit svůj názor k problematice Staroměstského náměstí. Ve spojení s Michelem Rojkindem mohou navíc studenti architektury dospět k zajímavým souvislostem, jelikož Michel Rojkind je poměrně mladý architekt známý jako úspěšný architektonický vizionář. Určitě není od věci, aby se k lokálním problémům vyjadřovali také špičkoví architekti ze zahraničí, aby se architektura v Čechách otevřela světu, aby Praha nebyla jen destinací zakonzervované architektury, ale aby otevřela prostor i pro architekturu současnou.

Téma workshopu podpoří i architektonická konference, která proběhne 16. září. Součástí konference je totiž také téma Praha architektonicky pulsující či zakonzervovaná? Obě akce by se měly vzájemně obohatit. Není tedy cílem organizátorů býti nositeli myšlenky, že Staroměstská radnice potřebuje dostavbu. Workshop a konference si spíše kladou za cíl rozpoutat diskuzi, jak otevřít centrum Prahy i jiným lidem než těm, kteří chtějí vidět Prahu pouze jako historickou destinaci. Proto se na konferenci objeví téma jak kontejnerové architektury, tak téma využitelnosti historického centra Prahy. Účastníci budou jistě klást otázky typu: Jak se společnost má vypořádat s vnitřním prostorem historického centra? Jak toto centrum rozhýbat? A je to vůbec nutné? Můžeme mít svojí novodobou kontroverzní architektonickou dominantu, jakou byla svého času Eiffelovka v Paříži? Nebo nesmí být samotné centrum Prahy dotčeno? Proto v rámci konference dostanou prostor jak zástupci staromilců, tak architekti, kteří se věnují rekonstrukcím a dostavbám historických center, tak i mladí lidé vnímající veřejný prostor trochu jinak. Jistě pak bude velmi zajímavé jejich názory konfrontovat právě s výsledky tvorby mladých architektů pod vedením, lokálními problémy nezatíženého, Michela Rojkinda.

Konferenci ještě doplní přednáška Michela Rojkinda. Na přednášku plynule naváže vernisáž a výstava tvorby ateliéru Rojkind arquitectos v kavárně Technika v oceňované budově NTK. Mnoho otázek, mnoho odpovědí, zbývá snad jen poslední: Dostaví v Praze Michel Rojkind s mladými architekty z Čech i ze Slovenska Staroměstskou radnici? To se dozvíme koncem září!

ArchiNEWS 2/10
Jiří Kout
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.