Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

HARDWARE

První plotr do stavební buňky

[21.6.2016] Na českém trhu se objevily dva nové modely plotrů HP DesignJet, vhodné především do prostředí CAD / BIM projektování.

HP DesignJet T830 MFP představuje velkoformátovou kombinaci plotru, skeneru a kopírky a je určen především pro menší pracovní skupiny. V porovnání se staršími modely zaujme kompaktním designem a stabilitou, danou poměrně pevným stojanem. Výrobce počítá s umístěním plotru nejen v projekční kanceláři, ale třeba i ve stavební buňce. K plotru lze dokoupit speciální ochranný pogumovaný obal se zesíleným podvozkem a většími kolečky. Zařízení tak lze snadno transportovat a ochranný obal, který může být nasazen i při tisku, jej chrání před vibracemi, nárazy, prachem i vlhkostí.

Plotr je vybaven podavačem pro roli do šířky 36“ (914 mm). Umí ale tisknout i na ořezané listy a má dokonce zabudovaný vstupní i výstupní podavač na media formátu A3 (do šířky 13“). K tisku využívá systém čtyř inkoustů (Mk, C, M, Y), které jsou k dispozici v různých velikostech – 40 ml, 130 ml a dokonce 300 ml. Pokud někdo tiskne převážně černou barvou, může doplnit velkokapacitní černou cartridge a ostatní menší.

Běžné čárové výkresy lze tisknout v režimu Fast, kdy plotr tisk formátu A1 zvládne za 25 sekund a kvalita výtisku je velmi dobrá. Pro vytištění dokumentu s barevnými plochami a vizualizací je vhodnější zvolit režim Normal s plynulejšími přechody barev. Kvalita tisku v režimech Normal a Best je dost podobná. K volbě nejpomalejšího režimu Best tedy většinou není důvod.

Zařízení má zabudovaný skener pro dokumenty do šíře 914 mm. Skenování je poměrně rychlé a intuitivní, je možné i do formátu PDF. Ořez skenované oblasti lze nastavit na dotykovém displeji plotru, ale i na běžném tabletu se systémem Android nebo iOS, připojeném přes Wi-Fi.

Necelých 120 000 korun bez DPH činí tento multifunkční plotr nejdostupnějším na českém trhu. Pro srovnání: již zavedená robustnější multifunkce HP DesignJet T2500 MFP s podavačem pro dvě role vychází cenově skoro na dvojnásobek.

Druhou novinkou je HP DesignJet T730. Je dobrou volbou jako náhrada letitých a již dosluhujících DesignJetů z řad 500 a 800. Vychází ze stejného základu jako model T830 MFP, ale jde o klasický plotr bez možnosti skenování a kopírování. Je vhodný pro nasazení v menší pracovní skupině. Jeho cena je asi 63 000 korun bez DPH. Ve srovnání s levnějším DesignJetem T520 nabízí asi o 30 % nižší provozní náklady a výrazně větší inkoustové cartridge. Zatímco T520 má barevné inkousty jen po 29 ml, u T730 je možno volit mezi kapacitami 40 ml, 130 ml a 300 ml.

Bezplatné a nezávazné vyzkoušení nových plotrů zajistí pro zájemce CEGRA v HP Democentru. K plotrům HP DesignJet T730 a T830 MFP, zakoupeným u CEGRA do 12. června, tedy do ukončení ArchiDAYs 2016, platí 50% sleva na sadu plotrovacích papírů. Zájemci mohou využít i bezplatné a nezávazné testování.

Ladislav Prodělal
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.