Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

HARDWARE

Tisk na stavbě z notebooku i tabletu

[15.2.2016] Pokud potřebujeme v prostředí stavby něco rychle vytisknout, většinou je v dosahu menší tiskárna, v lepším případě plotr. Může se stát, že potřebujeme vytisknout z notebooku soubor PDF ve větším formátu (třeba A1) a máme k dispozici pouze menší tiskárnu. Pak je tu nouzové řešení: v aplikaci Acrobat Reader se dá před tiskem v menu tisk/plakát upravit měřítko, vytisknout soubor po částech a ty pak slepit. Čím dál častěji se taky objevuje požadavek na bezdrátový tisk z tabletu nebo telefonu s operačním systémem Android nebo iOS. Většina moderních tiskáren a plotrů tuto možnost nabízí.

Nejprve je třeba se rozhodnout, na jaké tiskové zařízení má výstup směřovat, a ověřit si, jestli přímo podporuje tisk z Androidu / iOS. U řady nových tiskáren i plotrů výrobci sami dodávají specializovaný software, který stačí nainstalovat do tabletu, přiřadit konkrétní tiskárnu, dostupnou přes WiFi nebo po síti, a pak prostřednictvím této aplikace tiskovou úlohu odeslat. Výhodou je, že se uživatel s notebookem nebo tabletem může pohybovat po stavbě bez ohledu na umístění tiskárny.

Podpora tisku z mobilních zařízení je u nových tiskáren, zejména u těch s podporou WiFi, poměrně běžná. Například HP ePrint nabízí více než 200 modelů HP tiskáren a plotrů a podobné aplikace nalezneme i u dalších výrobců jako Brother iPrint, Xerox PrintBack nebo Samsung Mobile Print.
Kromě toho je možné využít pro tablety Google Cloud Print nebo Apple AirPrint, tedy technologie přímo od výrobců operačních systémů.

Cloud Print pro Android od verze 2.3.3 je zdarma ke stažení na Google Play. V nainstalované aplikaci je třeba k počítači přiřadit požadovanou podporovanou tiskárnu či plotr. Pokud tiskárna aplikaci přímo nepodporuje, ale je připojena k počítači s přístupem na internet, je třeba na počítači, připojeném k tiskárně, aktivovat podporu v uživatelském účtu na Google Chrome a zvolit dané zařízení. Dokument určený k tisku je pak možné pomocí Cloud Print odeslat na zpřístupněnou tiskárnu. K tomu, aby tisk fungoval, je nutné, aby byl k tiskárně připojený počítač v době tisku zapnutý, a musí být na něm spuštěn Chrome. Zároveň je třeba používat stejný účet Google v telefonu/tabletu s Androidem, který byl použit k registraci tiskárny do Google Cloud Printu.

V případě mobilního zařízení Apple (iPad, iPhone nebo iPod Touch) umožňuje tisk Air- Print. Ten probíhá přes WiFi na tiskárny, které aplikaci podporují. Po stisknutí tlačítka s ikonou tiskárny se uživateli v AirPrintu nabídne seznam dostupných zařízení, z nichž stačí vybrat požadované.

Ladislav Prodělal
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.