Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

HARDWARE

Hardware pro Twinmotion

[16.10.2015] Grafické aplikace se dají mimo jiné rozdělit podle toho, na kterou část hardwarového vybavení počítače kladou nejvyšší nároky. Z produktů v distribuci Cegry jich většina primárně zatěžuje procesor (ArchiCAD, Artlantis do verze 5). Druhá skupina grafických aplikací pak primárně zatěžuje grafickou kartu – sem patří Artlantis od verze 6 a Twinmotion.

Grafická aplikace Twinmotion slouží k vytváření virtuální reality v oblasti chování stavebních projektů. Je možné ji využívat pouze na platformě Windows, nikoli MacOS. Vykreslování pohyblivé scény v Twinmotion probíhá podobně jako v počítačové hře a nároky na grafickou kartu jsou s moderními hrami srovnatelné.
S běžnou grafickou kartou střední třídy, použitelnou pro ArchiCAD (např. nVidia GeForce GT740/2GB) se zobrazení v Twinmotion trhá a je prakticky nepoužitelné.

Stanice pro Twinmotion by měla mít dle doporučení výrobce grafickou kartu na úrovni nVidia GeForce GTX 770, resp. AMD Radeon R9 280X a v obou případech jsou vyžadovány alespoň 4 GB VRAM – vlastní paměti na grafické kartě. Tomuto požadavku vyhoví jen specializované herní karty. Z aktuálně dostupných grafických karet je to například nVidia GeForce GTX 960 se 4 GB VRAM. Takovou grafickou kartu ale není vždy možné doplnit do běžného PC. Jednak je značně rozměrná (výškově zabere dva sloty a na délku měří 257 mm), a dále vyžaduje speciální napájení a výkon počítačového zdroje alespoň 400W. Do běžných počítačů, které zvládají ArchiCAD (např. HP ProDesk 490 nebo Dell Vostro 3902), proto bohužel nelze takto náročnou grafickou kartu doplnit.

Do větších pracovních stanic, např. HP Workstation Z230 MT, je možné požadovanou herní grafickou kartu instalovat – prostor i výkon zdroje na to postačí a přídavné napájení karty se dá vyřešit pomocí adaptéru. Jen je třeba počítat s tím, že taková herní karta pak bude mít samostatnou záruku, nezávislou na záruce workstation.

Kromě grafické karty jsou ostatní požadavky na hardware pro Twinmotion s ArchiCADem srovnatelné – doporučen je čtyřjádrový procesor a 8-16 GB operační paměti. Výkon procesoru se projeví zejména při načítání dat, dále už je hlavní zátěž na grafice.
Počítač využitelný pro ArchiCAD tedy Twinmotion zvládnout nemusí. Naopak sestava, vybavená herní grafickou kartou, vyhovující požadavkům Twinmotion, by měla zvládnout i požadavky ArchiCADu, resp. Artlantisu. Grafický výkon takové PC sestavy bude pro ArchiCAD dokonce naddimenzovaný, což ale není na závadu.

Pokud jde o notebook vhodný pro Twinmotion, je opět základním kritériem osazená grafika. Požadavkům vyhovují například modely Acer V15 NITRO (15“ displej) , resp. Acer V17 NITRO (17“ displej), osazené grafickou kartou řady GeForce GTX 860M se 4 GB VRAM. Nabídku na počítač herní kategorie, vhodný jak pro Twinmotion, tak i pro ArchiCAD, resp. Artlantis, uvádíme na webu Cegry v sekci Produkty/Hardware/Aktuální doporučený hardware.

 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.