Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

HARDWARE

I na prezentaci záleží

[21.9.2015] Pro projekční i architektonickou kancelář je klíčová prezentace projektů a vizualizací. Důležitou roli proto hraje volba vhodné techniky, tedy hardwaru. Ta závisí zejména na tom, v jakých podmínkách má prezentace probíhat.

V prostředí firemní jednací místnosti, kde probíhají prezentace pro klienty i firemní porady a jednání, může být optimálním řešením velkoformátový televizor, vybavený vstupy pro připojení notebooku. Pokud má být televizor připevněný na zdi, je vhodné, aby vstupní konektory (např. HDMI) byly dostupné ze strany. Výhodou televizní obrazovky je velká svítivost, takže není nutné místnost zatemňovat. Obrazovka nabídne intenzívnější barevné podání než běžné projektory. Na rozdíl od projektoru může být televizor zcela tichý, spotřeba energie u LED TV je nízká.
Televizory s velkou úhlopříčkou 55“ (140 cm) a rozlišením Full HD jsou už cenově poměrně dostupné. Příkladem může být LG 55LB582V s cenou kolem 15 tisíc Kč bez DPH.

Velmi užitečným doplňkem pro prezentační televizor či monitor je přídavný dotykový rámeček, pomocí kterého se z běžné obrazovky stane interaktivní panel, ovladatelný dotykovými gesty. Prezentátor pak přímo u obrazovky může bez pomoci myši obraz posunovat, zoomovat a podobně. Tato dotyková nástavba, použitelná pro běžné TV nebo monitory, pracuje pomocí infra technologie. Hliníkový rámeček se připevňuje na čelní rám displeje a připojuje se přes konektor USB, kterým se i napájí. Zařízení bez nutnosti ovladače podporuje dva dotyky, pracuje s přesností 2 mm a funguje v prostředí Windows i Mac OS. Dotykový rám je k dispozici buď samotný nebo včetně temperovaného skla pro ochranu povrchu monitoru (doporučeno). Přídavný rám včetně temperovaného skla pro obrazovku velikosti 55“ vyjde asi na 15.000 Kč bez DPH.

Pro prezentaci v jiných prostorách nebo u klienta je vhodný datový projektor. Pro optimální kvalitu zobrazení by měl mít projektor stejné nativní rozlišení jako prezentační notebook. K notebooku s displejem Full HD je tedy ideální Full HD projektor. Při použití projektoru s nižším nativním rozlišením než prezentační notebook si projektor data sice přepočítá, ale výsledné zobrazení bude výrazně komprimované a zobrazení tenkých čar nebo malých detailů pak může být problémem. Svítivost projektoru pro prezentaci ve středně velké nezatemněné místnosti doporučujeme alespoň 3000 ANSI lumenů. Pokud potřebujete promítat na dostatečně velkou úhlopříčku z kratší vzdálenosti, zvolte projektor, který má Throw Ratio (projekční poměr) do hodnoty 0,7:1. Běžné projektory mívají projekční poměr 1,1:1 a vyšší a je nutné je umístit dále od plátna.
Příkladem projektoru Full HD s projekcí na krátkou vzdálenost je např. BenQ TH682ST v ceně cca 16.400 Kč bez DPH.

Ladislav Prodělal
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.