Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

KNIHOVNY

Novinky v knihovnách

[18.2.2016]

Vnější žaluzie CLIMAX

BIM katalog CLIMAX je soubor knihovních prvků vnějších žaluzií, obsahující typy C-80, F-80, Z-70, Z-90 a Protal. Používají se jako typický objekt, nejsou tedy součástí okna. Hlavním parametrem je Typ provedení, který určuje, jak je žaluzie stavebně umístěna v okně. Umístění má následně vliv na všechny ostatní parametry, jako jsou krycí plechy nebo způsob vedení (lišty, lanka a kotvy).

Rozměry i krycí plechy je navíc možné pomocí úchytných bodů ve 3D natáhnout tak, aby přesně pasovaly na otvor okna. Pro lepší efekt ve vizualizacích lze žaluzie stahovat pomocí úchytných bodů na stranách. Na výběr jsou i další parametry jako způsob ovládání (klika je vykreslena v řezu a je třeba pro ni udělat stavební otvor v překladu), barvy (jednotně nebo pro jednotlivé části) nebo úrovně detailů.
Barevně lze volit ze vzorníku CLIMAX nebo z palety RAL, která je dostupná na objednávku. Všechny kombinace parametrů odpovídají technickému katalogu výrobce.

Jednotlivé komponenty jsou vykazovatelné. Objekty reagují na změnu měřítka. V řezu se tak v 1:50 vykreslují zjednodušeně, v menším měřítku pak podrobněji a ve velkém vůbec. Knihovna je kompatibilní s ArchiCADem 16 a vyšším a je ke stažení na www.bimproject.cz/climax.

Skleněné příčky VERTI

Produktové řady rámových a bezrámových skleněných příček AERO, ELEMENT a PANORAMA obsahuje BIM katalog české firmy VERTI. Produkty jsou do ArchiCADu vkládány jako Objekty, mají možnost nastavení rozměrových parametrů a jsou vykazovatelné.

Po výběru požadovaného typu lze v grafickém rozhraní objektu nastavit příslušné parametry. Na záložce Členění příčky je možné volit z výchozích rozměrů rastru, který odděluje její samostatné výplňové panely. Záložka Dveře slouží k vložení a nastavení rozměrů dveří a k volbě kování a typu dveřního křídla. 2D Zobrazení a 3D Zobrazení umožňuje klasicky zvolit Pera, Povrchové materiály a Řezové výplně.

Pro úpravu vloženého objektu slouží aktivní body – hotspoty, a to jak ve 2D, tak 3D. Krajní body slouží pro nastavení celkové délky příčky, body po stranách dveří nastavují polohu a šířku dveřního otvoru. Aktivní body v místě svislých sloupků slouží pro úpravu rastru – posunutí jednotlivých sloupků z výchozí polohy. Ve 3D okně může uživatel kromě výše zmíněných parametrů upravit také polohu vodorovných profilů a celkovou výšku příčky a dveří. Aktivní body umístěné v ploše panelů slouží pro změnu typu panelu – plná nebo prosklená výplň (dostupné pouze u typu ELEMENT). Na základě nastavení typu panelu je vypočítán parametr Vzduchová neprůzvučnost.

Všechny součásti knihovny jsou obsaženy v kontejneru Verti.lcf, který obsahuje adresář Interiérové příčky VERTI (objekty podle výrobního sortimentu) a databázi pro vykazování objektů. Knihovna je kompatibilní s verzí ArchiCADu 16 a vyšší a je ke stažení na www.bimproject.cz/verti.

Petr Vokoun
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.