Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

KNIHOVNY

Novinky v knihovnách

[22.9.2015]

CETRIS

Divize CETRIS je výrobcem deskového materiálu, který uvádí na trh pod ochrannou značkou cementotřísková deska CETRIS®. Společnost CIDEM Hranice, a.s. - divize CETRIS je v současnosti největším výrobcem cementotřískových desek v Evropě. Výrobní kapacita linky je 55 000 m3 ročně.

Elektronický katalog CETRIS je doplněk pro ArchiCAD a pro jeho použití je třeba použít instalátor. Po instalaci lze nástroj nalézt v menu pod "BIM Project - Cetris". Doplněk nabízí několik variant použití sortimentu cementotřískových desek, který šetří čas uživatelům.

První možnost využití nástroje je vytvoření sendvičové konstrukce z materiálu CETRIS pro stěny, podlahy, podhledy a fasády (obr. 01). Pro výběr, jakou konstrukci uživatel potřebuje, slouží několik filtrů, kde lze zvolit parametry požadované konstrukce - například požární odolnost, tloušťka konstrukce, akustické vlastnosti nebo maximální výšku. Po zvolení jedné vyhovující konstrukce je tato zobrazena v pravé části grafického rozhraní, a to včetně výpočtů a vyhodnocení dle norem ČSN. Následně má uživatel na výběr z možností: zda chce pouze konstrukci v seznamu sendvičových konstrukcí vytvořit, jestli ji chce i aplikovat na zvolené stěny/desky, případně jestli chce u fasádního systému "přilepit" nové vrstvy na již stávající konstrukci.

Pro fasádní systém jsou k dispozici další parametry kritérií, a to například typ fasádního systému, typu roštu, typ a barva desky nebo tloušťka izolace (obr. 02). Součástí je také výběr z kompletního vzorníku RAL a NCS pro typy desek, které se v těchto odstínech vyrábí. Samozřejmostí je možnost vykazovat u všech konstrukcí materiál pomocí seznamů komponent u zdí a desek.

Poslední funkce řeší protipožární obklady ocelových konstrukcí. Funguje s nástrojem ArchiCADu "Trám" a "Sloup". Po zvolení požadovaných prvků v půdorysu a spouštění doplňku načte nástroj profil trámu nebo sloupu a podle zadané požadované požární odolnosti navrhne požární opláštění z desek CETRIS. Následně po zvolení je vytvořen nový složený profil, který je na původním sloupu/trámu nezávislý, takže ho lze libovolně upravovat (obr. 03).

Doplněk je kompatibilní s verzí ArchiCADu 17 a 18 a je dostupný v českém i anglickém jazyce zdarma ke stažení na www.bimproject.cz/cetris.

HALLA

Společnost HALLA, a.s. je významný český výrobce a vývozce designových svítidel technického rázu. Svítidla HALLA spojují špičkové technické parametry s nápaditým vzhledem a díky spolupráci s designéry a architekty umožňují perfektní souznění světla a prostoru. Kvalita světelných parametrů je u svítidel HALLA vždy na prvním místě. Využívány jsou nejnovější poznatky a technologie, samozřejmostí je čím dál rozsáhlejší využívání kvalitních světelných zdrojů LED.

Knihovna HALLA pro ArchiCAD obsahuje kompletní sortiment svítidel firmy včetně novinek pro rok 2015, celkem 64 typů (obr. 03). Po načtení knihovny do ArchiCADu je naleznete pod nástrojem "Lampa". Jednotlivé prvky jsou uloženy v *.lcf kontejnerech, jelikož obsahují i databázi pro vykazování příslušenství (viz. níže).

Každé svítidlo má soubor parametrů, které je možné nastavit přesně podle potřeb architekta nebo projektanta, přičemž jsou možné pouze ty kombinace parametrů, které patří skutečným výrobkům (obr.2). Celá knihovna tak ve výsledku obsahuje několik tisíc různých produktů. Z parametrů si uživatel může volit například rozměry, barvu, typ montáže, typ světelného zdroje, teplotu světla nebo krytí. Na základě takové kombinace parametrů lze následně zjistit unikátní objednací kód, který toto svítidlo činí nezaměnitelným při objednávce.

Dále si uživatel může volit mezi typy příslušenství, například pokud je zvoleno závěsné svítidlo, lze vybrat mezi typy závěsů. Jednotlivé části příslušenství mají také své vlastní objednací kódy, které se vykazují v seznamu komponent. Svítidla lze ale vykazovat i tradičním způsobem jako seznam prvků nebo v tabulce. Pro každý typ jsou zároveň vždy vygenerovány odkazy na technický list, instalační manuál a přímo na produktovou stranu na webu výrobce - tyto odkazy lze nalézt na třetí straně grafického rozhraní.

Celá knihovna je umístěna také na portálu BIMobject.com (obr. 01), kde je možné mezi produkty vyhledávat a jednotlivě stahovat. Jelikož lze následně data jednoduše aktualizovat, jsou v objektech vloženy i takové informace jako je cena, která je díky tomu vždy aktuální. Uživatel tak má přehled o reálných cenách produktů, které se například v závislosti na použitém zdroji (klasický/LED) mohou výrazně lišit.

Knihovna je kompatibilní s verzí ArchiCADu 16 a vyšší, výkazy komponent jsou funkční od verze 17 a vyšší. Nejnovější verze je zdarma ke stažení na www.bimproject.cz/halla.

Petr Vokoun
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.