Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

KNIHOVNY

HELUZ 2013: sendvičové konstrukce a parametrické prvky

[17.6.2013] GDL Knihovna pro ArchiCAD společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. byla aktualizována a doplněna o nové prvky.

Knihovna je rozdělena na několik částí: zdící konstrukce a parametrické prvky komínů, panelů, překladů, stropů, cihel a speciálních tvarovek.

Zdící systém jsou v zásadě zdi z cihel připravené jako sendvičové konstrukce pro import do ArchiCADu a následné použití v projektu. Od verze ArchiCADu 16 obsahují tyto konstrukce i tepelně-technické parametry konstrukcí pro výpočet tepelných ztrát budovy, např. v nástroji Eco-designer. Současně knihovna obsahuje i prvky jednotlivých cihel, které slouží uživateli k rekapitulaci sortimentu cihel HELUZ vč. všech jejich doplňkových variant.

Kromě nových cihel s vyladěnými tepelně-technickými vlastnostmi byl nejvíce rozšířen sortiment komínových systémů, který je obsažen v jediném parametrickém GDL prvku. Naleznete v něm komínové systémy KLASIK, MULTI, PLYN, METAL, IZOSTAT a dále komínové systémy MINI – tzn. MINI METAL, MINI PLAST a MINI IZOSTAT.

Komínové těleso HELUZ se může skládat až ze 4 průduchů (obr.1), přičemž všechny systémy (s výjimkou systémů HELUZ MINI) jsou navzájem libovolně kombinovatelné. Každý komínový průduch je možné upravovat samostatně o jeden či dva komínové sopouchy či komínová dvířka, které lze umístit na libovolnou stěnu komínu, do libovolné výšky. Průduchy je také možné doplnit o celou nebo poloviční prázdnou (servisní) šachtu.

Každý komínový systém HELUZ nabízí mnoho variant ukončení, tzn. krycích desek, komínových límců, komínových stříšek apod., jejichž parametry jsou nastaveny tak, aby bylo možné komínové těleso v reálu postavit.

Celkové rozměry komínu stejně jako výšku umístění jednotlivých prvků (sopouchů, dvířek) je možné ovládat pomocí úchytných bodů ve 2D i 3D prostředí (obr.2), stejně jako u všech prvků jsou všechny parametry dostupné i prostřednictvím propracovaného grafického rozhraní (obr.3)

Dále knihovna obsahuje parametrické objekty překladů a stropních konstrukcí, tj. panelů a stropních nosníků. Všechny tyto prvky jsou v prostředí ArchiCADu jednoduše použitelné a lze je pomocí úchytných bodů natahovat nad otvory přesně dle technických možností výrobce (obr.4). Navíc lze tyto stavební prvky jednoduše vykazovat pomocí přednastavených tabulek.

Prvky překladů jsou naprogramovány samostatně a obsahují tloušťky 11.5, 14.5, 17.5 a 23.8 mm a roletový překlad. Projektant si je tedy může naskládat na libovolnou tloušťku zdi dle vlastního uvážení. Díky tomuto systému lze jednotlivé prvky překladů vykazovat jednoduše v tabulce prvků stejně jako ostatní části stavby.

Panely jsou rozděleny podle typu využití na základní, panely se zvýšenou únostností (zesílené) a panely balkónové, tj. s přerušeným tepelným mostem. Pomocí přednastavených parametrů lze do panelů přidat až tři výhraby, kde jejich poloha a velikost uvnitř panelu je omezena statickými možnostmi konstrukce panelu.

Stropní nosníky jsou rozděleny podle délek do dvou samostatných GDL prvků, tj. délky 1500-6250mm a 6500-8250mm. V kombinaci s MIAKO vložkami o šířce 500 nebo 625 mm a výšce 8, 15, 19 a 23 cm tvoří kompletní konstrukci pro monolitické stropy. Jako doplněk pro případné použití jsou připraveny také prvky věncovek HELUZ.

Knihovna je kompatibilní s verzemi ArchiCADu 14 a vyšší a ArchiCADu 2011 SE a vyšší. Pracovat s ní můžete na operačním systému Windows i MacOS. Knihovna je zdarma k dispozici na http://www.heluz.cz/knihovny-pro-archicad.
Petr Vokoun
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.