Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

KNIHOVNY

Fasádní BIM lahůdka

[30.1.2013] Po firmě Reynaers, která představila archicadovskou knihovnu svých hliníkových fasád, přichází společnost Trimo s obdobnou technologii. Jedná se o knihovnu parametrických objektů pro nástroj Lehký obvodový plášť (LOP).

Je to opravdová BIM lahůdka. LOP je totiž parametrický objekt "na druhou", parametrická konstrukce skládající se z parametrických prvků. Práce s LOP je esencí BIM projektování.

Od svého vzniku (1961) si firma Trimo vydobyla pozici předního evropského dodavatele kompletních služeb v oblasti výstavby objektů s použitím ocelových konstrukcí. Hlavní sídlo firmy se nachází ve slovinském Trebnje, v Česku má společnost obchodně technické zastoupení v Praze (www.trimo.cz) a výrobní kapacity v Novém Jičíně (prefabrikované ohnivzdorné panely Trimoterm s výplní z minerální vlny, ocelové konstrukce a kontejnery, systém Qbiss, fotovoltaické panely EcoSolar PV a Design ArtMe). Firma se zde podílela na stavbě řady objektů jako např. Olympia Brno, Kika Brno, Auto Škoda, Hyundai Nošovice, Ikea Praha Černý Most či plavecký bazén v Pardubicích.

Qbiss One (www.qbiss.eu) je sofistikovaný úsporný modulový fasádní systém, který představuje alternativu ke konvenčním provětrávaným fasádám. Jedná se o kompletní technické řešení, spojující samonosnou izolační a požárně odolnou konstrukci. Qbiss One kombinuje technický minimalismus s čistotou architektonického výrazu. Má opticky hladký povrch, unikátní zaoblené rohy v nárožích a stínované spáry. Je dodáván v široké škále barevných provedení a s různými způsoby kotvení.

Archicadovská funkce Trimo je určena právě k řešení Qbiss One fasád. Qbiss_One BIM Tool se skládá z knihovny jednotlivých elementů (prvky rámu a panely), se kterými pracuje standardní archicadovský nástroj LOP. Pomocí něj se vymodeluje konstrukce, ze které Qbiss_One BIM Tool vygeneruje výpis použitých prvků (CW-Qbiss rámy, CW-Qbiss panely). Ten lze uložit ve formátu “excel” a po jeho odeslání na email enquiry@qbiss.eu, získáte nacenění konstrukce. Qbiss_One BIM Tool je vyvinut pro ArchiCAD 16. Disponuje propracovaným grafickým rozhraním, nastavitelné parametry přesně reprezentují vlastnosti konstrukci tak, jak je vyráběna a dodávána. Součástí programu je návod, vše je v angličtině (nebo slovinštině). Ovládání je jednoduché. Vybereme konkrétní prvek (obvodová konstrukce, sloupek, trámek, hlavní a distanční panel) a nastavíme jeho typ a vlastnosti Obr. QBiss1.jpg. Nastavíme schéma a zadáme geometrii fasády.
Jan Beneš
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.