Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

KNIHOVNY

GDL knihovna Reynaers

[15.1.2013] Novou GDL knihovnu fasádního systému pro ArchiCAD, která je zájemcům k dispozici zdarma, vytvořila firma Reynaers ve spolupráci s BIMsoftware. Tato knihovna obsahuje prvky fasádního systému CW 50, který je pro obvodové pláště Reynaers nejpoužívanější.

Pro návrh fasády používá uživatel Archi- CADu nástroj Lehký obvodový plášť s načtenou GDL knihovnou. Tento způsob práce s programem jej přesto nijak neomezuje a zachovává všechny možnosti úprav, které ArchiCAD nabízí, tj. například libovolný posun uzlů konstrukčního rámu, vymazání nebo natažení výplní a rámů. Knihovna neobsahuje žádné statické údaje, všechny rozměry jsou parametrické.

Ovládání knihovny funguje přes grafické rozhraní, kde je dbáno na jednoduchost a rychlost práce (obr. 1). Jako možnosti volby jsou zde jednotlivé profily pro vnitřní nosnou konstrukci, respektive fasádní profil (obr. 2), a vnější krycí lištu, resp. fasádní krytku (obr. 3). Tyto dva prvky mají zásadní vliv na vzhled celého obvodového pláště a tím celé budovy.

Barevnost konstrukce lze upravit podle zadání, v knihovně tedy lze vybírat z jakéhokoliv uživatelem nadefinovaného materiálu (předpokládá se barevný kov).

Knihovna, aby byl fasádní systém kompletní, obsahuje i prvek pro Hlavní panel, tzn. skleněnou výplň, která je v půdorysu i prostoru umístěna tak, aby byla správně zasazena do nosných profilů. Materiál výplně je opět volitelný, implicitně je nastaveno dvojité tepelně- izolační zasklení z běžného skla.

Po vytvoření 3D modelu lehkého obvodového pláště může uživatel zaslat výkresy s jednoduchým výkazem ploch výrobci fasádního systému, který nabízí bezplatné technické poradenství. Pro konkrétní projekt pomůže doporučit nejvhodnější řadu výrobků s ohledem na statické a tepelně-technické parametry, vyrobitelnost požadovaných výplní a případně i napojení hliníkové konstrukce na okolní stavbu.

Knihovna je kompatibilní s verzí ArchiCADu 15 a vyšší, k dispozici je zdarma ke stažení na www.cegra.cz. Z hlediska ArchiCADu zajišťuje technickou podporu BIMsoftware (www.bimsoftware.cz).
Petr Vokoun
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.